Rzetelna opinia o pracodawcy — jak ją napisać?

Doskonale wiemy, że jedno słowo pracodawcy może przekreślić nasze największe plany i marzenia dotyczące rozwoju zawodowego, czy awansu. Z tego względu niezwykle istotne jest zapoznać się z potencjalnym przełożonym jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Jak to zrobić?

Czytając opinie o pracodawcy! W kwietniu 2022 aż 61% osób szukających zatrudnienia określało ten sposób jako świetną metodę do poznania firmy, w której chcieliby pracować. Jak pomóc tym osobom znaleźć pracę, która będzie im pasować niczym krawat do koszuli?

Wybierz portal Work or Not!

Wybierz portal Work or Not!

Serwis Work or Not to miejsce, w którym pracownicy mogą opisać, jak wyglądała ich praca u konkretnych pracodawców. Opinie te mogą mieć dowolny charakter (neutralny, pozytywny lub negatywny), zgodnie z doświadczeniem i odczuciami komentującego. Work or Not udostępnia swoją platformę, aby pracownicy mogli sobie wzajemnie pomagać, tworząc społeczność, której zależy na pracy w przyjaznych warunkach, dopasowanych indywidualnie do danej osoby.

To bardzo ważne, aby pisane opinie o pracodawcy w Work or Not były maksymalnie szczere. Dzięki temu czytelnik może wczuć się w sytuację piszącego i określić, czy chciałby sam pracować w takim środowisku. Z tego względu administrator domeny workornot.pl udostępnił możliwość anonimowego dodawania komentarzy, aby zachęcić użytkowników

Jak napisać rzetelną opinię o pracodawcy? Pomyśl.

Najlepiej jest… chwilę pomyśleć, zanim cokolwiek napiszemy. Przeanalizuj wszystkie dobre i złe strony współpracy. Staraj się znaleźć zarówno zalety, jak i wady. Prześledź w myślach cały czas, który spędziłeś w danej firmie. Zastanów się, co zmieniło się przez te lata, czy miesiące. Może nie wszystko udało się kierownictwu naprostować, ale podnoszenie standardu pracy, usprawnianie procedur i stawianie na rozwój to ogromne zalety, które warto w swojej opinii o pracodawcy uwzględnić.

Bądź szczery

Nic tak nie działa, jak szczerość i bezpośredniość. Postaraj się więc zalety i wady współpracy z przedsiębiorstwem ująć możliwie jasno, prosto i klarownie. Nie musisz wypowiadać się tylko w superlatywach. Nawet jeśli wciąż pracujesz w firmie. Pamiętaj, że w Work or Not opinię o pracodawcy dodajesz anonimowo, podpisując się jedynie wybranym przez siebie nickiem. Możesz więc pozwolić sobie na szczerość i tym samym pomóc innym rozeznać się w sytuacji firmy.

Opinie poprawne językowo

Operuj konkretami

W opiniach o pracodawcy nie sprawdzi się kwiecisty język, rymowanie, czy artystyczna forma. Lepiej prosto, ale konkretnie. Pozwoli to jak największej liczbie osób zrozumieć, co masz na myśli, zamiast się domyślać. Pisanie w sposób prosty i konkretny ma też inną zaletę. Pozwala ograniczyć Twoje emocje, które mogłyby czytelnika kierować w jedną stronę. Pisz tak, aby to inni mogli ocenić rzeczowo przedstawione fakty i samodzielnie zdecydować, czy taka forma pracy im się podoba.

Opinie poprawne językowo

Poprawność językowa bardzo podnosi wiarygodność napisanej opinii o pracodawcy. Pozwala także ułatwić przekaz Twoich myśli. Staraj się więc używać polskich znaków, poprawnej ortografii oraz interpunkcji. Dzięki temu czytelnicy na 100% zrozumieją to, co chcesz rozpowszechnić. Gdy nie masz pewności dotyczącej poprawności językowej, skorzystaj z darmowych programów internetowych, które pomogą Ci to ustalić, jak np. LanguageTool.