Powiat: Wspomnienia Chrzanowian we wzruszającym dokumencie, czyli projekt: My '89

2 min czytania

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie brała udział w akcji My’89” organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, polegającej na zbieraniu pamiątek oraz nagrywaniu wspomnień związanych z wydarzeniami 1989 roku.

Kto realizował nagrania w ramach akcji My ‘89 ?

W chrzanowskiej bibliotece projekt realizowali bibliotekarze razem z czytelnikami biblioteki i regionalistami. Zostały ogłoszone zbiórki fotografii, dokumentów, wspomnień. Zapraszaliśmy na na spotkanie otwarte organizowane w Bibliotece i spotkania indywidualne w Dziale Informacji Regionalnej. Każdy mógł się włączyć.

Bibliotekarze z Działu Informacji Regionalnej na co dzień współpracują z mieszkańcami Chrzanowa przy różnych projektach regionalnych, w tym od 2011 roku razem z mieszkańcami tworzą Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej. To doświadczenie zaowocowało zaangażowaniem się mieszkańców w projekt My’89. Razem z bibliotekarzami czytelnicy poszukiwali dokumentów związanych z 1989 rokiem, zachęcali innych do włączenia się i podzielenia się wspomnieniami.

Czyje wspomnienia nagrywaliśmy? Każdy z mieszkańców mógł podzielić się swoimi wspomnieniami z 1989 roku. Nie zadawaliśmy pytań, nie sugerowaliśmy jakich informacji poszukujemy. Stąd do nas zgłosiła się blogerka modowa i zawodnicy drużyny piłkarskiej. 15 mieszkańców podzieliło się swoimi wspomnieniami. Z nagrań powstał 1,5 godzinny film, który jest efektem tego projektu. Byli to:

  • Ana-Looka blogerka modowa, która w 1989r. miała 9 lat,
  • Olga Nowicka, bibliotekarka, która w 1989r. rozpoczęła pracę w chrzanowskiej bibliotece,
  • Stanisław Głowacz, Artur Spyra, Adam Obrok, Tadeusz Głowacz, Fryderyk Rozmus, zawodnicy LKS Polonia Luszowice”, którzy 22 lipca 1989r. po raz ostatni zagrali mecz z tej okazji. Święto zostało zlikwidowane.
  • Jarosław Kisiński, muzyk, lider zespołu Sztywny Pal Azji, który wtedy przemierzał kraj z trasą koncertową,
  • Mariusz Paździora, historyk pochodzący z Chrzanowa, który od 1986r. na stałe mieszka w Danii,
  • Grzegorz Wesołowski, absolwent Technikum Mechaniczno-Elektrycznego, który wtedy jeszcze nie mógł zagłosować.
  • Janina Podgórska i Piotr Mankiewicz, mieszkańcy Chrzanowa, którzy pamiętali Chrzanów w 1989r.,
  • Bronisław Piwczyk, członek PZPR, który startował w wyborach w 1989 roku,
  • Jan Jarczyk, przewodniczący NZZ Solidarność”.
  • Czesław Kołodziejczyk, wiceprzewodniczący NZZ Solidarność”.

Link do filmu z realizacji projektu:

powiat-chrzanowski.pl/

powiat-chrzanowski.pl/aktualnosci/2019-10-15-wspomnienia-chrzanowian-we-wzruszajacym-dokumencie-czyli-projekt-my-89.html

Autor: -