27 czerwca na terenie Chrzanowa uaktywnili się oszuści, którzy metodą na „wnuczka” lub „policjanta” chcieli okraść seniorów

Jako pierwszego na celowniku oszuści upatrzyli sobie seniora z ul. Okulickiego  w Chrzanowie. Dzwoniąc do niego na telefon stacjonarny mężczyzna przedstawił się jako policjant. Następnie poinformował starszego pana, że jego zięć spowodował wypadek samochodowy i potrzebuje pieniędzy w kwocie 182 tys. złotych.   Do przekazania pieniędzy nie doszło, senior oświadczył, że nie ma pieniędzy, a jego zięć znajduje się obok niego. Po tej informacji mężczyzna podający się za policjanta natychmiast przerwał połączenie. 

Podobne telefony otrzymali jeszcze czterej inni mieszkańcy Chrzanowa. W trzech przypadkach  na telefon stacjonarny seniorów dzwoniła kobieta przedstawiając się jako córka bądź krewna rodziny również  przedstawiając realistycznaą scenerię wypadku drogowego.   

Żadna z osób, do której dodzwonili się oszuści nie przekazała pieniędzy. Seniorzy coraz więcej wykazują czujność  i świadomość  tego jak działają oszuści. 

Policja przypomina, że działania oszustów przybierają różnorakie scenariusze, czasem najbardziej realistyczne. W takich właśnie sytuacjach musimy zachować zimną krew i być przezornym. Pamiętajmy by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Najlepiej wykonać telefon zwrotny do krewnego (na sprawdzony numer), za którego podaje się oszust i upewnić się czy faktycznie znalazł się w trudnej sytuacji i czy potrzebuje pieniędzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 997 (uprzednio rozłączając dotychczasową rozmowę). Pośpiech wywoływany jest specjalnie przez oszustów – nie należy ulegać presji czasu.

Informujemy także, że żadne działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli, nie proszą o przekazy pieniężne i hasła do internetowych kont bankowych.

Nie daj się nabrać! Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta" – film:  http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/140178,Nie-daj-sie-nabrac-Oszustwa-quotna-wnuczkaquot-i-quotna-policjantaquot.html

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.