Planujesz oszczędności? Przedstawiamy sposoby na ich gromadzenie!

Zawsze warto posiadać oszczędności i stopniowo je powiększać. Gromadzenie funduszy pozwala na zrealizowanie większego zakupu, na założenie własnej działalności gospodarczej, czy na zabezpieczenie swojej przyszłości. Przedstawiamy kilka sposobów, w jaki możesz gromadzić swoje pieniądze. Wśród nich znajduje się tradycyjne konto oszczędnościowe, lokata giełdowa, czy ubezpieczenie na życie.

Polisa na życie – sposób na oszczędzanie

Jednym ze sposobów zbierania oszczędności stało się ubezpieczenie na życie. Choć głównym zamierzeniem takiego produktu ubezpieczeniowego jest zabezpieczenie Twojej rodziny na wypadek Twojej śmierci, obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe znacznie modyfikują możliwości takiej polisy. Dzięki temu możesz zakupić polisę z funduszem oszczędnościowym lub inwestycyjnym.

W każdym przypadku część przekazywanych składek będzie przeznaczana na ochronę Twojego zdrowia, a część na fundusz oszczędnościowy lub inwestycyjny (w przypadku funduszu inwestycyjnego istnieje perspektywa zwiększenia oszczędności, ale też ich utraty). W obydwu przypadkach, w czasie przewidzianym umową ubezpieczenia, zostaną Ci przekazane zgromadzone środki pieniężne. Warto zaznaczyć, że pracownicze ubezpieczenie grupowe również może przewidywać wariant oszczędnościowy lub inwestycyjny.

Konto oszczędnościowe – łatwe w obsłudze i bezpieczne

Bankowe konto oszczędnościowe jest prawdopodobnie najpopularniejszym instrumentem oszczędnościowym. Ma ono wyraźne zalety: umożliwia bardzo łatwe operowanie środkami finansowymi, pozwala na ich dowolną wypłatę i nie rodzi jakiegokolwiek ryzyka utraty oszczędności. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady.

Mianowicie – pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym jedynie w minimalnym stopniu są waloryzowane. Obecne stopy oprocentowania są niezwykle niskie i praktycznie nie wpływają na stan Twoich oszczędności. Jest to więc praktyczne i bezpieczna opcja, ale nie dająca szansy na dodatkowy zarobek.

Lokata terminowa – dla lepszej waloryzacji środków

Zwykła lokata terminowa skierowana jest przede wszystkim do osób, które w najbliższych miesiącach nie planują większych wydatków. Przekazane na lokatę środki przez określony czas nie będą mogły być wykorzystywane przez klienta banku (na ogół od 3 do 12 miesięcy), jednak po tym czasie zostaną zwrócone wraz z dodatkowym kapitałem.

W przeciwieństwie do konta oszczędnościowego, zysk na lokacie terminowej będzie nieco większy w skali roku. Jeśli więc zależy Ci nieco lepszej waloryzacji Twoich oszczędności, a nie chcesz być obarczony ryzykiem – będzie to dla Ciebie odpowiednia forma oszczędzania.

Fundusze i lokaty inwestycyjne

Swoje oszczędności możesz też powierzyć bankowi w ramach lokat i funduszów inwestycyjnych (podobny mechanizm, jaki przewiduje odpowiednie ubezpieczenie na życie). Wówczas bank będzie inwestował Twoje pieniądze na rynkach finansowych np. w obligacje skarbu państwa, w akcje, czy w surowce.

Niemniej musisz pamiętać, że przekazanie pieniędzy na fundusze inwestycyjne wiąże się z pewnym ryzykiem. Wprawdzie taka forma gromadzenia oszczędności daje szanse na duży zysk, ale rodzi również ryzyko poniesienia straty. Miej tego świadomość.

Inwestuj pieniądze sam!

Samodzielne inwestowanie środków na giełdzie papierów wartościowych może przynieść bardzo duży zarobek, ale jest to ryzykowne zajęcie. Jeśli uważasz, że posiadasz odpowiednie zdolności analityczne do inwestowania na rynkach finansowych, możesz w taki sposób próbować zarobić na swoich oszczędnościach. Pamiętaj jednak, że jest to zajęcie wymagające znacznej wiedzy teoretycznej!

Różne sposoby oszczędzania

Możesz zdecydować się na cały szereg różnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Może to być klasyczne konto oszczędnościowe, lokata, a nawet forma polisy na życie. Przed podjęciem decyzji koniecznie zapoznaj się z szeregiem ofert na dane produkty ubezpieczeniowe czy inwestycyjne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce takie hasła, jak „ubezpieczenie na życie online”, „najtańsza lokata terminowa”, czy „giełda papierów wartościowych”. W ten sposób szybko znajdziesz niezbędne informacje.