Plastik, metale i opakowania wielomateriałowe – z żółtego pojemnika po drugie życie

Z plastikowych butelek powstają bluzy polarowe, ubrania narciarskie, plecaki, namioty i buty, a z aluminiowych puszek – np. rowery lub oprawki okularów. Dzięki segregacji w domach, odpady naprawdę dostają drugie życia, a nie zalegają na wysypiskach.

Dlaczego butelki po oleju nie segreguje się do żółtego pojemnika, ale można tam wyrzucić np. kupony-zdrapki?

Łatwo zapamiętać zasadę, że przedmioty które mogłyby pobrudzić inne posegregowane już odpady wyrzucamy do zwykłego kosza. Butelki po oleju nie da się w zupełności opróżnić, dlatego powinna trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Co do kuponów-zdrapek, są one pokryte folią, więc traktujemy je jak odpady wielomateriałowe (podobnie jak np. kartony po mleku i sokach) i wyrzucamy do żółtego kosza. Jak poznać czy papier jest powleczony folią? Wystarczy spróbować go rozerwać, jeśli będzie to trudne i zobaczymy warstwę folii, wyrzucamy do żółtego.

Czy wszystko, co jest plastikowe może trafić do żółtego pojemnika?

Niestety nie. Możemy tam wyrzucić plastikowe opakowania po żywności, środkach czystości i kosmetykach. Ale już np. opakowania po nawozach, środkach ochrony roślin, farbach, lakierach, olejach np. samochodowych nie mogą się znaleźć w żółtym pojemniku. Podobnie jak opakowania po aerozolach czy styropian. Do żółtego pojemnika nie wyrzucamy też baterii, strzykawek i igieł, plastikowych zapalniczek czy artykułów piśmienniczych (długopisy, pisaki, flamastry). Dokładne wskazówki, jak prawidłowo segregować do żółtego pojemnika na grafice.

A co zrobić z plastikowymi zabawkami?

Żadnych plastikowych czy metalowych zabawek nie wyrzucamy do żółtego pojemnika! Te drobne, jak np. klocki, grzechotki, samochodziki, lalki wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Niestety często są one wykonane z kilku rodzajów materiałów albo plastiku innego rodzaju niż ten stosowany w opakowaniach, co praktycznie uniemożliwia ich recykling.

Z kolei większe zabawki (rowerki, wózki dla lalek, maskotki) można oddać do PSZOK lub wystawić podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Natomiast zabawki elektroniczne i takie, które działały na baterie traktujemy jak sprzęt elektroniczny, więc oddajemy je do PSZOK lub podczas zbiórki elektrośmieci.

Czy opakowania z plastiku mam umyć przed wyrzuceniem?

Nie, ponieważ zostaną one umyte na późniejszym etapie. Nie myjemy też opakowań metalowych i szklanych. W zupełności wystarczy jeśli dokładnie opróżnimy je z resztek zawartości, tak by nie zabrudzić innych odpadów zebranych już w żółtym pojemniku/worku i aby resztki pożywienia nie przyciągały robaków, ptaków czy innych zwierząt.

Po co zgniatać butelki skoro i tak są później rozdrabniane?

Nie tylko plastikowe butelki, ale też puszki czy kartony (tetrapaki) należy zgniatać przed wyrzuceniem. Zajmą wtedy nawet 80% mniej miejsca, więc rzadziej będziemy wynosić domowe śmieci oraz więcej zmieści się ich w zbiorczym pojemniku oraz śmieciarce, dzięki czemu ta ostatnia wykona mniej kursów, żeby odebrać wszystkie odpady. A mniej kursów, to niższe koszty transportu ponoszone przez nas wszystkich.

Analogicznie powinniśmy postępować z makulaturą zbieraną do niebieskiego pojemnika. Wszelkie pudełka, kartony, itp. zgniatajmy przed wyrzuceniem.