Eksperymenty dla dzieci to świetny pomysł na pokonanie nudy, który jednocześnie rozwinie wyobraźnię naszego dziecka i powiększy jego wiedzę o świecie. Warto zadbać, aby były one proste w wykonaniu, ale jednocześnie niosły ze sobą odpowiednią wartość naukową. Przedstawiamy kilka pomysłów na eksperymenty, które z pewnością spodobają się dzieciom, niezależnie od ich wieku.

Płynne ciało stałe

Ciecz nieniutonowska to jeden z najprostszych, a zarazem interesujących eksperymentów dla dzieci. Mieszanina wody i skrobi tworzy charakterystyczny płyn, który twardnieje pod wpływem nacisku, wprawiając dzieci w zaskoczenie. Aby zacząć, potrzebujemy tylko dwóch składników - wody i skrobi ziemniaczanej. Można dodać do nich barwnika spożywczego aby jeszcze bardziej zainteresować najmłodszych. Doświadczenie dobrze jest przeprowadzić w sporej misce, a żeby uniknąć bałaganu, można to zrobić na zewnątrz i w fartuchu.

Warto zacząć od proporcji 1:1 (jedna szklanka wody, jedna szklanka skrobi), a następnie eksperymentować z dodawaniem większej ilości skrobi. Po wymieszaniu tych składników pokażmy dzieciom, jak z cieczy robimy kulkę, która pod wpływem nacisku zmienia się w ciało stałe. Potem zaprzestańmy ruchu, a kulka przepłynie nam przez palce. Dzieci z pewnością rzucą się do własnych, dalszych doświadczeń. Możemy pokazać im, jak zachowują się fale, wywołane dmuchaniem na powierzchnię płynu lub co dzieje się, gdy ciecz uderzymy pięścią. Pociechy w każdym wieku z pewnością będą miały mnóstwo zabawy z tak dziwnie zachowującym się płynem.

Krystalizacja soli

Ten eksperyment jest dla osób bardziej cierpliwych, potrafi bowiem potrwać bardzo długo, w zależności od tego, jakie chcemy osiągnąć efekty. Przyda nam się do niego słoik z ciepłą wodą, sól, łyżeczka, patyczek (na przykład po lodach) oraz sznurek. Zaczynamy od stworzenia roztworu nasyconego - brzmi skomplikowanie, jednak jest to po prostu rozpuszczanie soli w wodzie. Sól należy dodawać i mieszać do momentu, w którym wreszcie przestanie się ona rozpuszczać. Wtedy do przygotowanego patyczka przywiązujemy sznurek i kładziemy go na słoiki, w taki sposób, żeby koniec sznurka dotykał dna słoiczka. Następnie odstawiamy słoiczek na bok i obserwujemy efekty.

W pierwszych dniach na sznurku zaczną tworzyć się drobne kryształki soli, które następnie zaczną rosnąć. W zależności od tego, jak szybko będzie przebiegać krystalizacja i parowanie wody, zmieni się wielkość kryształków. W ciepłych miejscach kryształki będą mniejsze, a w zimnych większe. Takie kryształki z pewnością zainteresują dzieci swoim wyglądem.

Barwienie kwiatów

Czy kwiatki piją wodę? To pytanie z pewnością nie raz przeszło dzieciom przez głowy. Odpowiedź możemy odkryć poprzez ustawienie białych kwiatów (np. tulipanów) w szklanym pojemniku z wodą zabarwioną barwnikiem spożywczym. Dobrze jest przy tym zostawić kilka kwiatów w czystej wodzie, aby po kilku dniach porównać je ze sobą.

Kwiaty już po upływie doby zaczną przybierać kolor barwnika, który znajdował się w wodzie. Przy tym zaczną one więdnąć i będą prezentować się o wiele gorzej, niż kwiatki ustawione w wazonie z czystą wodą. Ten eksperyment dla dzieci pokazuje, jaki wpływ ma zdrowe odżywianie na człowieka - w roli niezdrowych posiłków występuje woda zabarwiona, nienaturalna, a woda czysta jest odpowiednikiem zdrowych posiłków. Kwiaty, poza pięknymi kolorami, będą wyglądać nieświeżo. Najbardziej podatne na ten efekt będą liście, które jako pierwsze zwiędną i zżółkną. Dzieci dowiedzą się więc, że warto jest zdrowo się odżywiać.

Takie eksperymenty z pewnością będą miały pozytywny wpływ na rozwój dzieci i nauczą je wiele ważnych rzeczy o chemii, fizyce oraz innych dziedzinach nauki. Tego typu eksperymenty pokazywane są również na warsztatach dla dzieci - więcej informacji znajdziesz na stronie Chemical World - sprawdź, jak zainteresować swoje dziecko chemią.

Kilka ciekawych eksperymentów dla dzieci - pomysły