Kiedy wymienić opony na letnie?

Opony są jedynym punktem styczności samochodu z nawierzchnią, dlatego ich prawidłowy wybór i zmiana opon zimowych na opony letnie https://noweopony.pl/opony/letnie w odpowiednim czasie jest niezwykle ważna. To właśnie opony mają wpływ na długość drogi hamowania, przyczepność i prowadzenie auta, a więc mają bardzo duże znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa podróżujących. Kiedy należy wymienić opony na letnie i czym się one różnią od opon zimowych? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Opony letnie https://noweopony.pl/ należy założyć, gdy temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. Jednak określenie tej granicy może być trudne w Polskim klimacie, zwłaszcza że po okresowych, ciepłych dniach wciąż mogą pojawić się przymrozki. Dlatego dobrze w tym wypadku jest kierować się pogodą długoterminową, która ułatwi wybranie idealnego momentu. Warto pamiętać, że na oponach zimowych można jeździć, nawet gdy temperatura osiąga 10 – 14 stopni, dlatego nie ma co się przesadnie spieszyć, jeśli wiemy, że mogą wystąpić jeszcze przymrozki, ale nie powinno się również zbytnio odwlekać tego momentu.

Czy można jeździć na oponach zimowych przez cały rok?

O ile większość kierowców rozumie zasadność wymiany opon na zimowe, to już do jazdy na oponach przeznaczonych na lato wiele osób trzeba przekonywać. Tymczasem ze względu na zastosowaną mieszankę gumową są one przeznaczone do jazdy w warunkach typowo zimowych, a więc w niskich temperaturach po błocie lub śniegu. To oznacza, że gdy robi się ciepło, opony zimowe tracą swoje funkcje, a jazda na nich przez cały rok może istotnie obniżać poziom bezpieczeństwa. Guma w wysokich temperaturach może się odkształcać, zmieniać swoją elastyczność i zmniejszać przyczepność auta oraz wydłużać drogę hamowania. Dodatkowo jazda na „zimówkach” w ciepłe pory roku sprawia, że dużo szybciej się one zużywają.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Opony zimowe różnią się przede wszystkim zastosowaną mieszanką gumy, głębokością i wzorem bieżnika oraz strukturą. To właśnie te 3 parametry sprawiają, że opony te zupełnie inaczej reagują na temperatury oraz warunki atmosferyczne. Zupełnie inna konstrukcja bieżnika opon zimowych – jego głębokość i wzór sprawiają, że zachowana jest optymalna przyczepność samochodu na mokrym lub zaśnieżonym asfalcie.Opony na lato są twardsze, a pod wpływem wysokich temperatur ulegają zmiękczeniu, sprawiając, że opona doskonale zachowuje się na drodze, zapewniając wygodną jazdę i odpowiednią przyczepność auta. Sprawia to jednak, że nie są one odpowiednie na jesienne i zimowe chłody, gdyż opona staje się zbyt sztywna.

Kiedy należy kupić nowy komplet opon?

Wymiana zużytych opon jest bardzo ważna dla zachowania ich właściwości, a więc i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wszystkich podróżujących autem oraz innych użytkowników drogi. Niezależnie od stanu opon powinno się je wymienić po maksymalnie 10. latach ich użytkowaniu, a w przypadku tańszych rozwiązań nawet co 5 lat. Po czym poznać, że opony wymagają wymiany?

  • głębokość bieżnika – przepisy drogowe mówią, że bieżnik powinien mieć co najmniej 1,6 mm głębokości, jednak jest to wartość krytyczna, przy której funkcjonalność opony nie jest zachowana, a przyczepność auta jest znacznie obniżona. Nowa opona ma 6,5 – 8 mm bieżnika.
  • pęknięcia na bokach opony, wybrzuszenia, czy odkształcenia powinny skłonić kierowcę do wizyty u wulkanizatora, który dokładnie określi stopień zniszczenia ogumienia i ewentualnie zaleci jego wymianę.