Jak zapewnić skórze bezpieczne opalanie?

2 min czytania
Jak zapewnić skórze bezpieczne opalanie?

Słońce może być przyjacielem dla Twojej skóry. Wydarzy się to jednak tylko wtedy, jeśli będziesz korzystać z jego dobroczynnych właściwości rozsądnie i zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzięki niemu możesz zyskać zdrową opaleniznę, a także zgromadzisz zapasy witaminy D. Wraz ze zbliżającym się początkiem wakacji warto przypomnieć sobie o właściwej ochronie swojego naskórka. Jak więc zapewnić skórze bezpieczne opalanie? Podpowiadamy.

Bezpieczne opalanie a promieniowanie UVA i UVB

Aby zafundować sobie piękną opaleniznę, warto jest wiedzieć, jakie czynniki wpływają na ciemnienie Twojej skóry. Do powierzchni Ziemi dociera zaledwie część promieniowania ultrafioletowego. Cała reszta wchłaniana jest w warstwie ozonowej przez wodę oraz zawieszone pyły. Z kolei atmosfera ziemska przepuszcza promieniowanie o długości fali powyżej 290-295 nm.

Można je podzielić na trzy kategorie. Czynnik UVA stanowi około 90% promieniowania docierającego do Ziemi. Z kolei UVB to zaledwie 10% promieni ultrafioletowych. Promieniowanie UVC jest pochłaniane niemal w całości w warstwie ozonowej. Wyjątek stanowią góry oraz strefa okołobiegunowa. W zależności od długości fal mogą wywoływać różne reakcje biologiczne w skórze. Z tego powodu warto zainteresować się bezpiecznym opalaniem.

Bezpieczne opalanie i działanie słońca na skórę

Im krótsza fala, tym bardziej intensywne jest jej działanie na Twoją skórę. Wpływ promieni ultrafioletowych jest zaś wprost proporcjonalny do długości fal. Promienie UVA mają zdolność niemal całkowitego przenikania przez naskórek. Około 50% dociera do warstwy siateczkowatej i brodawkowatej skóry właściwej.

Z kolei promieniowanie UVB w 90% pochłaniane jest przez naskórek, a tylko 10% dociera znacznie głębiej. Za przyspieszone fotostarzenie skóry odpowiedzialne są głównie promienie UVA, ponieważ mają zdolność przenikania przez chmury, a ich natężenie jest takie samo przez cały rok. Ich skutki mogą mieć na Ciebie negatywny wpływ przez wiele lat. Niektóre z nich objawiają się alergiami lub innymi chorobami skórnymi.

Jak wygląda uczulenie na słońce?

Jeżeli Twoja ekspozycja na słońce jest zbyt długa, wtedy skóra w naturalny sposób broni się przed jego nadmiarem. Dzieje się to poprzez wydzielanie większej ilości melaniny, która objawia się powstawaniem opalenizny. U osób z jaśniejszą karnacją może jednak dojść do powstania alergii. Jak wygląda uczulenie na słońce?

Najczęściej objawia się wystąpieniem swędzącej wysypki, czasami z drobnymi bąblami, obrzękiem czy zaczerwienieniem. W takim przypadku nie należy bezpośrednio wystawiać się na słońce. Jeżeli nie możesz w danym momencie całkowicie uchronić się przed działaniem promieniowania, koniecznie zastosuj krem z wysokim filtrem ochronnym.

Jak zapobiec alergii na słońce?

Aby nie przeciążyć Twojej skóry, unikaj wystawiania jej bezpośrednio na słońce w godzinach od 11:00 do 15:00. Staraj się przebywać wtedy w cieniu, a także zakrywać najbardziej odsłonięte miejsca. Unikaj także nagłego i intensywnego kontaktu z mocnymi promieniami. Koniecznie stosuj odpowiednie kosmetyki przed i po opalaniu.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

chrzanowski24_kf