Jak prawidłowo oznakować plac budowy, wjazd, wyjazd z budowy?

Właściwa organizacja placu budowy jest bardzo ważna. Wpływa nie tylko na bezpieczeństwo załogi, osób postronnych, ale i pojazdów, maszyn, a nawet mienia. Zabezpieczenie terenu budowy, wjazdu i wyjazdu to sprawa priorytetowa. Wymogi te stawiają i opisują przepisy prawa. Jakie? Jak zabezpieczyć plac budowy zgodnie z rozporządzeniem? Jakie oznakowanie powinno się pojawić?

Oznakowanie budowy – skąd wziąć znaki drogowe?

Właściwe oznakowanie budowy to kwestia priorytetowa. Przy każdej bramie wjazdowej i wyjazdowej muszą stanąć tablice informacyjne z ogłoszeniami, które przedstawią schemat placu budowy, regulamin, ale i instrukcje postępowania w sytuacji zagrożenia, a więc w razie wypadku, pożaru, klęski żywiołowej. Oczywiście nie może zabraknąć również znaków drogowych, które wskażą sposób, w jaki należy się poruszać zarówno pojazdami, jak i pieszo. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wówczas, gdy prace przebiegają w sąsiedztwie drogi publicznej. A skąd wziąć znaki drogowe? Można je kupić, a można wynająć. Co będzie lepszym wyjściem? Znaki drogowe potrzebne na budowie można zamówić na stronie https://unistop.pl/oferta/znaki-drogowe-i-wynajem-znakow, co pozwoli na zmniejszenie kosztów. Ponadto, decydując się na wynajem, można skorzystać również z usługi projektowania ruchu na czas robót.

Jak oznakować plac budowy zgodnie z przepisami?

Są przepisy, które dokładnie opisują, jak należy oznakować plac budowy. Znaleźć je można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. W dokumencie tym przedstawione jest, jakie środki należy przedsięwziąć, by spełnić wymogi w kwestii zagospodarowania terenu, w tym oczywiście jak właściwie ogrodzić teren oraz oznaczyć miejsca niebezpieczne. Przepisy też określają, kto sprawuje nadzór nad kwestiami bezpieczeństwa na budowie. Jest to kierownik robót oraz mistrz budowlany, stosownie do zakresu obowiązków. Za nieprzestrzeganie przepisów lub złe oznaczenie terenu budowy grozi odpowiedzialność karna.

Oznakowanie budowy – co potrzebne?

Plac budowy musi być oznaczony na kilka sposobów. Przede wszystkim, jeśli jest to możliwe, to teren powinien być ogrodzony. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas najlepiej całą strefę wyłączoną opatrzeć odpowiednimi znakami. Potrzebne jest oznakowanie BHP, a wśród niego znaki zakazu, ostrzegawcze, informacyjne i przeciwpożarowe.

Niestety prawda jest taka, że nawet w sytuacji, gdy zadba się o prawidłowe oznakowanie placu budowy, wjazdu i wyjazdu, to jest ogromne ryzyko, że zostanie ono zignorowane. Trzeba więc zrobić wszystko, co można, by nie doszło do wypadku. W tym celu oprócz znaków warto postawić również na akcesoria, które będą fizyczną blokadą. Mowa oczywiście o barierkach harmonijkowych, pachołkach, taśmach.

Na placu budowy należy wytyczyć prawidłowo wykonane i udostępnione przejścia dla pieszych, bezpieczny wjazd i wyjazd z placu budowy, odpowiednio urządzone dwukierunkowe lub jednokierunkowe drogi dla pojazdów dowożących materiały budowlane, potrzebne jest też właściwe oświetlenie całego terenu budowy.