Jak odnowić parkiet w domu?

Jeśli szukamy rozwiązania na wykończenie podłogi, które posłuży nam przez długie lata, warto zdecydować się na parkiet. jest to naturalna okładzina podłogowa, która cechuje się wyjątkową trwałością. Posiada również szereg innych zalet, jedną z nich jest łatwość odnawiania. Renowacja parkietu, obejmuje: czyszczenie, szlifowanie a także naprawę powierzchni, a na końcowym etapie olejowanie bądź lakierowanie. Dzięki renowacji, możemy sprawić że nasza podłoga będzie wyglądała jak nowa. Zanim jednak do tego przystąpimy, warto poznać wszystkie możliwości odnawiania parkietu.

Cyklinowanie - czyli szlifowanie parkietu

Wraz z upływem lat, parkiet może zmienić swój wygląd, a wszelkie rysy a także zniszczenia mogą stać się coraz bardziej widoczne. Uszkodzenia, możemy w łatwy sposób usunąć poprzez szlifowanie wierzchniej warstwy, dzięki temu skutecznie wyrównać powierzchnię i przywrócimy jej dawny wygląd. Jednak aby było to cyklinowanie parkietu Gdańsk było możliwe, warstwa użytkowa  powinna mieć najmniej 2,5 mm.

Szlifowanie, wykonywane jest z użyciem specjalnej maszyny. Gdy parkiet zostanie wstępnie zeszlifowany, gdy tylko jest taka potrzeba wypełniane są ewentualne nierówności.

Zanim jednak przystąpimy do cyklinowania, musimy we właściwy sposób przygotować pomieszczenie. Całą powierzchnię parkietu musimy bardzo dokładnie wyczyścić. Po pierwszy szlifowaniu, musimy powtórzyć czyszczenie. Ilość przejść cykliniarki zależna jest od stanu parkietu. Po ostatecznym wypełnieniu oraz wyrównaniu ewentualnych uszkodzeń podłogi, powinna ona zostać ostatecznie oczyszczona.

Gdy podłoga jest już w odpowiedni sposób przygotowana a także wypolerowana, należy przystąpić do ostatniego etapu jakim jest jej zabezpieczenie za pomocą lakieru, wosku bądź oleju. Samo woskowanie nie wykańcza renowacji parkietu a jedynie stanowi dodatkową warstwę ochronną.

Zabarwienie parkietu

Kolejnym sposobem na odnowienie parkietu, jest barwienie podłogi. Możemy zmienić odcienie parkietu za pomocą specjalnego barwiącego oleju. Jest to niezwykle wymagający proces, który wymaga sporo czasu. Podłoga powinna być bardzo dokładnie wyszlifowana, a pigmenty we właściwy sposób dobrane. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest tak bardzo podłogi ze względu na to, że po barwieniu wszystkie ewentualne nierówności czy niedociągnięcia cyklinowania są bardzo widoczne.

Zanim barwnik zostanie nałożony, podłoga powinna być bardzo dokładnie wycyklinowana a także wypolerowana. Po upływie około dwóch godzin, ewentualny nadmiar oleju powinien być usunięty a parkiet dokładnie wypolerowany. Po dwóch dniach, powinniśmy ostatecznie wypolerować podłogę. Dzięki temu uzyskamy estetycznie wyglądającą matową powierzchnię parkietu.