Prowadzenie własnej działalności gospodarczej na zasadach franczyzy to atrakcyjny model biznesowy przeznaczony przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy w miarę możliwości chcieliby uniknąć ryzyka związanego z koniecznością "rozkręcania" działalności swojej firmy od zera.

Jak doskonale wiadomo, w przypadku standardowych modeli biznesowych największe trudności pojawiają się już na samym początku: firma nie jest znana klientom, co oznacza konieczność wdrożenia efektywnych a jednocześnie kosztownych kampanii marketingowych mających na celu budowę wizerunku firmy oraz uczynienie jej rozpoznawalną wśród klientów.

W porównaniu do tego, franczyza przedstawia się jako opcja szczególnie atrakcyjna. Przedsiębiorca otrzymuje bowiem rozpoznawalność swojego biznesu oraz wyrobioną renomę już na samym starcie swojej działalności, co wynika po prostu z faktu prowadzenia firmy pod szyldem innej, znacznie znanej marki.

Należy jednak pamiętać, że obecnie na polskim rynku obecnych jest naprawdę wiele firm oferujących franczyzę. Kluczowe znaczenie będzie więc miał wybór odpowiedniego franczyzodawcy. Oprócz samej charakterystyki marki, pod której szyldem będziemy prowadzić własną działalność gospodarczą na zasadach franczyzy, warto oczywiście zwrócić uwagę również na szereg innych, niemniej istotnych czynników.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat specyfiki oraz zalet biznesu franczyzowego? Jak wybrać odpowiedniego franczyzodawcę oraz jakimi kryteriami należy się kierować przy takim wyborze? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Jak wybrać dobrego franczyzodawcę?

Jak już wspominano, w dzisiejszych polskich realiach rynkowych franczyza jest oferowana nie tylko przez duże marki o zasięgu ogólnopolskim lub wręcz globalnym, lecz również przez wiele znacznie mniej rozpoznawalnych podmiotów. Z oczywistych względów, najlepszą opcję stanowi wybór szeroko rozpoznawalnego franczyzodawcy, ponieważ jedynie w ten sposób będziemy w stanie w pełni wykorzystać potencjał modelu biznesowego, jakim jest franczyza.

Należy dobrze zastanowić się również nad tym, w jaką branżę chcemy wejść. W tym celu warto dokonać szczegółowej analizy lokalnego rynku, sprawdzając na przykład, jakie usługi są na nim dostępne a jakich usług wyraźnie brakuje. Oczywiście, przy wyborze franczyzodawcy należy brać pod uwagę również wysokość kosztów. Korzystanie z opcji, jaką jest franczyza polega bowiem de facto na dzierżawieniu wizerunku innej marki, co oczywiście nie jest bezpłatne. Zasadniczo, koszty z jakimi wiąże się z franczyza to jednorazowa opłata początkowa(opłata za licencję) a następnie oddawanie franczyzodawcy określonej części osiąganych przez siebie przychodów.

Kolejny istotny czynnik to oczywiście charakter programów wsparcia oraz szkoleń oferowanych przez firmę udzielającą franczyzy: im programy te są bardziej rozbudowane, tym lepiej.

Jak wyglądają początki działalności na zasadach franczyzy?

Aby móc w ogóle zacząć działać na zasadach modelu biznesowego, jakim jest franczyza, przedsiębiorca musi na samym początku złożyć odpowiedni wniosek do firmy udzielającej franczyzy. Następnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna z przedstawicielem firmy, w trakcie której przedsiębiorca przedstawia swój plan biznesowy. Ostatni i finalny etap to udział w kursach i szkoleniach, przy pomocy których firmy udzielające franczyzy przygotowują swoich przyszłych franczyzobiorców do efektywnej działalności na rynku.

Więcej informacji

Na stronie https://franczyzawpolsce.pl/ znajdziesz więcej informacji o biznesie franczyzowym. Sprawdź więcej.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.