Edukacja przedszkolna i rozwój dziecka

2 min czytania
Edukacja przedszkolna i rozwój dziecka

Wiek przedszkolny charakteryzuje się bardzo intensywnym rozwojem dziecka w wielu aspektach. Następuje wtedy szybki rozwój procesów intelektualnych i wolitywnych oraz sfery emocjonalnej. Edukacja przedszkolna to czas wstępnego wdrażania przedszkolaka w okres obowiązków szkolnych. Oddziaływania wychowawcze wychodzą poza środowisko rodzinne, wzrasta natomiast siła wpływu edukacji przedszkolnej. Jest to czas wysokiej ciekawości dziecka względem świata zewnętrznego. Intensywny rozwój dziecka w tym wieku dotyczy głównie sfery fizycznej, psychicznej i społecznej.

Dziecko w wieku przedszkolnym zaczyna bardzo szybko rosnąć, znacznie wydłużają się jego kończyny. W ciągu roku rośnie średnio 5-7 cm. Coraz rzadziej jednak przybiera na wadze, bo jest to ok. 2-3 kg rocznie. U młodego człowieka kształtują się wówczas kości i mięśnie. Intensywny rozwój dotyczy również sprawności fizycznej. Dziecko odczuwa wtedy dużą potrzebę ruchu, najsilniejszą w wieku 5 lat. Przekłada się to na wiele zabaw, które wymagają ruchu i aktywności. Widoczne zmiany dokonują się także w procesie rozwoju układu limfatycznego, który pełni znaczącą funkcję w zakresie niszczenia zarazków, ponieważ wytwarzanie przez organizm dziecka ciał odpornościowych jeszcze nie chroni je wystarczająco przed licznymi chorobami.

Przedszkole to moment w życiu dziecka, kiedy rozwijają się jego sprawności zmysłowe i wyobraźnia. Uwaga dziecka cały czas jeszcze kierowana jest mimowolnie na pewne zjawiska czy obiekty, jednak zaczyna się już pojawiać również uwaga dowolna jej rozwój jest wyznacznikiem tego, czy dziecko może podjąć naukę w szkole. W wieku przedszkolnym dominuje pamięć konkretno-obrazowa, choć pojawia się stopniowo także pamięć słowno-logiczna. W zakresie mowy, dziecko zna i używa już poprawnych form gramatycznych języka. Naturalnym zjawiskiem jest występowanie neologizmów dziecięcych i nowotworów językowych. Pojawia się już myślenie abstrakcyjne, mimo że wciąż jest ono oparte na konkretnych argumentach.

Rozwój uczuć społecznych na tym etapie edukacji przejawia się głównie w kontaktach z kolegami. Dla dziecka bardzo istotna jest wtedy akceptacja grupy rówieśniczej, dlatego tak ważne są wówczas gry zespołowe. Okres przedszkolny to czas identyfikowania się z różnymi wzorcami. Zanika myślenie egocentryczne, przy czym wzrasta poziom empatii. W tym wieku dziecko jest bardzo podatne na frustracje, więc niewłaściwe postawy rodzicielskie mogą powodować w przyszłości występowanie zaburzeń i problemów z przystosowaniem się.

Z uwagi na to, że dziecko w wieku przedszkolnym charakteryzuje duża potrzeba ruchu, należy zadbać o jego aktywność i umożliwiać mu udział w energicznych grach i zabawach zespołowych. Nie należy zapominać o właściwych postawach rodzicielskich. Nadmierna opieka lub zbyt duża pobłażliwość prowadzą do utrwalenia infantylnych i egocentrycznych zachowań, przez które dziecku może być ciężko zyskać aprobatę rówieśników. Opiekunowie przedszkolaka powinni dostrzegać jego naturalne potrzeby i umieć je zaspokajać, by mógł się dalej prawidłowo rozwijać.

Więcej informacji

Zobacz ofertę prezentowaną przez przedszkole Warszawa Praga Północ - sprawdź więcej!

Edukacja przedszkolna i rozwój dziecka

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

chrzanowski24_kf