Dziedziczenie długów w rodzinie

3 min czytania
Dziedziczenie długów w rodzinie

Otwarcie spadku wzbudza ogromne emocje. Zwłaszcza kiedy w naszej głowie pojawi się obraz formalnych spotkań, jakie widzimy w amerykańskich filmach, i wielkich sum pieniędzy. Niestety rzeczywistość nie przedstawia się już tak różowo.

W spadku można dostać też długi. A patrząc na poziom zadłużenia w naszym społeczeństwie, ryzyko jest dość spore. Jak wygląda dziedziczenie długów w rodzinie? Czy zawsze musimy spłacać zobowiązania, jakie pozostawił zmarły?

Przyjęcie spadku nie zawsze takie samo

Dobrą wiadomością jest to, że nawet jeśli nasz krewny miał ogromne długi, wcale nie musimy ich na siebie przyjmować. Jeśli nieświadomie przyjmiemy cały spadek, wtedy oczywiście jesteśmy zobligowani do tego, by wszystko spłacić. Przyjęcie spadku wprost jest najprostszym rozwiązaniem, ale niekoniecznie zawsze najlepszym. Zamiast tego możemy wybrać znacznie bezpieczniejszą opcję i zdecydować się na dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że część długów faktycznie na nas przejdzie, ale tylko do tej wartości, jaką ma pozostała część odziedziczonego majątku.

W momencie gdy wiemy, że zmarły pozostawił po sobie tylko długi, dużo korzystniej całkowicie odrzucić spadek. W ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu w związku z szukaniem wierzycieli i regulowaniem kolejnych zobowiązań.

Czym są grupy spadkowe?

Dziedziczenie długów w rodzinie odbywa się według narzuconej ustawowo kolejności. W zależności od tego, jaka była nasza linia pokrewieństwa ze zmarłym, możemy dziedziczyć od razu, lub tylko wtedy, kiedy zrezygnują inni spadkobiercy. Wszystko zależy, w jakiej grupie spadkowej się znajdujemy.

I grupa to dzieci i współmałżonek. To oni w pierwszej kolejności będą dziedziczyć. Jeśli któreś z dzieci też już nie żyje, to spadek przypada w udziale wnukom.

II grupa to poza wyżej wymienionymi także rodzice spadkodawcy i rodzeństwo lub zstępni rodzeństwa.

III grupa dochodzi do głosu wtedy, kiedy nie ma żadnych spadkobierców z poprzednich grup, albo kiedy wszyscy poprzednicy się zrzekli. Tutaj kwalifikują się dziadkowie, pasierbowie i zstępni dziadków.

IV grupa to gmina lub Skarb Państwa, które przejmują spadek, jeśli zmarły nie miał żadnych bliskich lub wszyscy oni zrzekli się spadku.

Długi dziedziczą nawet małe dzieci

Kiedy nadchodzi czas otwarcia spadku, trzeba zachować czujność. Jeśli my sami odrzucimy spadek, to według tego, jak wygląda dziedziczenie długów w rodzinie, przejdzie on na nasze dzieci. Nawet wtedy, kiedy są to kilkulatki, czy niemowlęta. W ich imieniu powinni zrzec się rodzice, występując z tą sprawą do sądu. Wniosek o zgodę sądu na odrzucenie spadku będzie w tej sytuacji kosztował 40 zł.

Od daty, kiedy my sami odrzuciliśmy spadek mamy 6 miesięcy, na złożenie stosownego oświadczenia w imieniu małoletniego. W przeciwnym razie dzieci przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza. I tak jest to lepsze rozwiązanie niż kiedyś, bo dawniej przy braku odzewu ze strony spadkobierców, nieświadomie przyjmowali cały spadek, w tym również ogromne długi.

Artykuł powstał na podstawie publikacji na https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/kto-dziedziczy-dlugi-po-bracie-dziedziczenie-dlugow-w-rodzinie/

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

chrzanowski24_kf