Czym jest pomiar aktywności wody i kiedy wykonuje się to badanie?

2 min czytania
Czym jest pomiar aktywności wody i kiedy wykonuje się to badanie?

Woda jako ważny element wielu procesów technologicznych musi cechować się odpowiednią jakością. Aby ją zbadać, wykonuje się pomiar aktywności wody.

Pod względem chemicznym woda składa się z dwóch pierwiastków wodoru oraz tlenu. Jednak w tej substancji znajduje się także szereg innych składników, w tym jony, drobnoustroje czy zanieczyszczenia, które mogą zmieniać jej właściwości.

Czym jest aktywność wody?

Aktywność wody czy aktywność wodna, w skrócie określana jako AW, to ważny parametr jakościowy wody stosowany w wielu gałęziach przemysłu, w tym między innymi w branży spożywczej i farmaceutycznej.

Aby określić parametry wody, wykonuje się specjalistyczne badanie pomiar aktywności wody.

Kiedy prowadzi się pomiary aktywności wody?

Pomiar aktywności wody prowadzony jest w celu oznaczenia jakości wody. Za jego pomocą sprawdza się szybkość przebiegu różnych procesów starzeniowych i biochemicznych w próbce wody.

Woda odpowiedniej jakości wpływa na jakość końcowego produktu, dlatego też konieczne jest jej regularne monitorowanie przez pomiar aktywności wody. Woda niskiej jakości może zmieniać swoją barwę, zapach i smak, a nawet może być niebezpieczna dla zdrowia i życia, na przykład przez zawartość pleśni.

Gdzie można wykonać pomiar?

Aktualnie pomiar aktywności wody prowadzony jest w wielu laboratoriach badawczych na terenie całego kraju. Istnieje także możliwość wykonania specjalnych instalacji pomiarowych w zakładach.

Usługi w tym zakresie oferuje Laboratorium Badawcze ALAB Plus, które specjalizuje się w badaniach żywności, pasz, a także ocenie higieny produkcji w różnych branżach.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

chrzanowski24_kf