Postęp w stomatologii sprawia, iż leczenie endodentyczne jest bardzo zaawansowane i większości wypadków również całkowicie bezbolesne. Jeżeli zatem istnieje możliwość odratowania zęba, nie trzeba z tego rezygnować. Czym tak w ogóle jest endodoncja, jakie będą wskazania do jej wykonania oraz jak przebiega leczenie kanałowe? 

Czym jest endodoncja?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem tkanek okołowierzchołkowych i chorób miazgi zębowej. Najważniejszą metodą takiej terapii będzie leczenie endodentyczne, nazywane także kanałowym. Wdrażane jest ono w wypadku, kiedy pojawi się infekcja w obrębie miazgi stanowiąca wynik zaawansowanej próchnicy. 

Usuwanie martwej albo zainfekowanej miazgi z kanałów zębowych i komory, poszerzanie i odkażanie kanałów, a następnie szczelne wypełnianie ich specjalistycznym materiałem, to czynności, które wykonuje endodonta. Rzeszów to jedno spośród miast, w którym bez problemu znajdziemy wielu specjalistów w tej dziedzinie. 

Jeżeli chodzi o stomatologię zachowawczą, to endodoncja jest częścią stomatologii, która poświęcona jest profilaktyce próchnicy zębów i leczeniu już powstałych w jej wyniku ubytków 

Leczenie kanałowe na ogół przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu, z wykorzystaniem kontroli radiologicznej i z użyciem mikroskopu endodentycznego i lup stomatologicznych.  

Kiedy zgłosić się na wizytę do stomatologa endodonty? 

Leczenie kanałowe stosuje się w wypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, martwicy miazgi, głębokich ubytków próchnicznych, złamania albo zwichnięcia zęba oraz kiedy pojawiają się wskazania protetyczne - zanim zostanie wykonana korona czy most. 

Leczenie endodentyczne zaleca się również w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, a także w sytuacji, kiedy pierwsze leczenie kanałowe zostało wykonane nieprawidłowo i wystąpiły powikłania. 

Endodoncja pod mikroskopem

Endodoncja mikroskopowa zębów w wielu wypadkach pozwala na uniknięcie konieczności ich usuwania. Leczenie kanałowe pod mikroskopem uważane jest obecnie za jedną spośród najdokładniejszych metod, którymi dysponuje stomatologia. Mikroskop pozwalając nawet na 25-krotne powiększenie i właściwe oświetlenie pola zabiegowego, umożliwia bardzo dokładne opracowanie kanałów zębowych. 

Endodoncja z wykorzystaniem mikroskopu ma wiele zalet, w tym: 

  • zapewnia dokładność i precyzję,

  • zwiększa gwarancję szczelności w obrębie wypełnionych kanałów zębowych,

  • skraca czas leczenia i zapewnia lepszą widoczność,

  • pozwala na znaczne powiększenie leczonego zęba, a dzięki temu umożliwia dokładne wyczyszczenie systemu kanałów, co będzie niezbędne dla powodzenia leczenia. 

Na czym w ogóle polega leczenie kanałowe i kiedy są do niego wskazania?

Wskazaniem do zaczęcia leczenia kanałowego będą stany chorobowe, w tym także zgorzel miazgi, inaczej mówiąc jej rozkład przez bakterie beztlenowe. Jest on przyczyną stanów zapalnych i martwiczych. Dochodzi do wydzielania się gazów o niemiłym zapachu, a pacjent odczuwa w ustach gorzki posmak. Przyczyną zgorzeli są na ogół zaawansowane zmiany próchnicze.  

Endodoncja w praktyce oznaczać będzie usuwanie chorej miazgi, oczyszczenie kanałów i komory zęba i ich wypełnienie, co zapobiegnie ponownemu pojawieniu się bakterii i wystąpieniu stanu chorobowego. 

Etapy leczenia endodentycznego: 

  • Opierając się na wynikach badania rentgenowskiego i klinicznego, stomatolog podejmie decyzję co do kierunku działania, 

  • Zmiany próchnicze są usuwane, po zatruciu następuje usuwanie zainfekowanej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych. Usuwa się również toksyny bakteryjne, lekarz przygotowuje kanały celem ich wypełnienia, 

  • Osuszone i zdezynfekowane kanały zębowe szczelnie wypełnione, zwykle za pomocą środków uszczelniających w połączeniu z gutaperką,

  • Odbudowywana jest korona zęba - albo na drodze uzupełnienia protetycznego w postaci korony porcelanowo-metalowej albo ceramicznej lub dzięki zastosowaniu światłoutwardzalnego materiału. 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.