Badania geotechniczne - co dają takie badania przy budowie domu?

3 min czytania
Badania geotechniczne - co dają takie badania przy budowie domu?

Budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie. Już decydując się na konkretna działkę warto wykonać pewne procedury. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać odpowiednią technologię budowy domu, pozwoli to też uniknąć części nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie budowy, jak i tuż po jej zakończeniu. Jedną z takich procedur są badania geodezyjne gruntu. W tym artykule wyjaśniamy na czym polegają i dlaczego naprawdę warto je wykonać.

Warto wiedzieć, czy mamy dobry grunt pod budowę domu

Dom z założenia buduje się na długie lata. Tylko, jeśli postawiona konstrukcja ma je przetrwać, warto wcześniej ocenić jakość gruntu na którym ma stanąć. Dzięki temu można dostosować metody budowy domu, w taki sposób, by w przyszłości uniknąć niepotrzebnych pęknięć na ścianach lub innych nieodwracalnych uszkodzeń. W tym celu najlepiej zacząć od przejrzenia map geologicznych, i to jeszcze przed wyborem działki. W ostateczności można to zrobić tuż przed rozpoczęciem budowy. Takie mapy udostępniane są w urzędach miasta, lub odpowiednio, gminy.

Na mapach będzie wskazane, które tereny mają stabilny grunt, oraz gdzie położony jest grunt o niższej stabilności. Mniej stabilny grunt nie musi oznaczać rezygnacji z budowy w danym miejscu, najczęściej jednak oznacza konieczność wzmocnienia fundamentów. Od rodzaju gruntu powinno też zależeć to, czy zdecydujemy się na podpiwniczenie budynku.

Jeśli dom ma stanąć na przeciętnym lub mniej stabilnym gruncie warto wykonać badania geotechniczne. Takie badania wykonuje geolog. Trzeba się oczywiście liczyć z dodatkowym kosztem. Lepiej jednak już na tym etapie wydać jakiś dodatkowe tysiąc złotych niż później wykonywać o wiele droższe poprawki lub naprawy.

Na czym polegają badania geotechniczne

Badania geotechniczne nie są wymagane przez prawo. Oznacza to, że to inwestor decyduje o tym czy je wykonać. Wyjątkiem mogą być niektóre projekty budynków, dla których projektanci wpisali wymóg wykonania takich badań w dokumentacji technicznej. Badania geotechniczne wykonuje geolog, skupiając się na trzech głównych parametrach: położeniu, poziomie wód gruntowych oraz rodzaju gruntu.

Jeżeli chodzi o położenie to geologa interesują takie niuanse jak to, czy działka pod budowę nie jest położona na skarpie lub w obniżeniu terenu. To pozwala ustalić jak zachowają się wody opadowe i czy nie będą miały negatywnego wpływu na konstrukcje budynku.

Poziom wód gruntowych jest szczególnie ważny w przypadku budynków podpiwniczonych lub z garażem na poziomie piwnicy. Wysoki poziom wód gruntowych może oznaczać konieczność dodatkowego izolowania fundamentów lub nawet całej konstrukcji piwnicy, a to istotnie wpływa na koszty. W niektórych przypadkach może się wręcz okazać, że lepiej z takiej piwnicy zrezygnować.

Rodzaj gruntu to parametr, który informuje o tym jaka jest nośność gleby, a co za tym idzie, jak duże jest ryzyko nadmiernego osiadania budynku. To właśnie osiadanie budynków jest najczęstszą przyczyną pękania ścian. Do najtrudniejszych gleb pod budowę zalicza się: gleby organiczne, miękko gliniaste i miękko piaszczyste. Budowa w takiej glebie jest możliwa, jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami na dostosowanie fundamentów.

Po więcej zajrzyj na https://geolog.pl/

Badania geotechniczne - co dają takie badania przy budowie domu?

Autor: Materiał partnera

chrzanowski24_kf