Trzebińscy policjanci zatrzymali sprawcę napadu rabunkowego na starsze kobiety, do którego doszło 9 lat temu.

Policjanci z Komisariatu Policji w Trzebini wpadli na trop sprawcy, który dziewięć lat temu wspólnie z inną osobą dokonał napadu rabunkowego na mieszkanki Trzebini.

Na podstawie analizy akt umorzonego śledztwa z tamtego okresu oraz na podstawie obecnie uzyskanego materiału dowodowego policjantom udało się doprowadzić do podjęcia zakończonego postępowania, zatrzymania i przedstawienia zarzutu sprawcy przestępstwa rozboju, który został następnie tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Z materiałów podjętego z umorzenia śledztwa wynika, że w grudniu 2011 r. dwóch zamaskowanych mężczyzn dokonało napadu rabunkowego na samotnie mieszkające w domu jednorodzinnym dwie  kobiety w wieku 88 i 90 lat. Sprawcy wdarli się do ich domu, działali w sposób bardzo brutalny, gdyż w celu zmuszenia kobiet do wydania kosztowności uderzali je metalowym prętem powodując u nich liczne obrażenia ciała. Sprawcy zabrali z mieszkania reprodukcję obrazu włoskiego malarza, pieniądze, biżuterię, elektryczny młynek oraz inne rzeczy o łącznej wartości około 20.000 zł.  Bezpośrednio po napadzie dwie seniorki, pomimo doznanych obrażeń ciała, wzywały pomoc krzycząc przez okno. Pomoc uzyskały ze strony pracownika technicznego PKP, który powiadomił Policję.

Pomimo intensywnie prowadzonych czynności zmierzających do wykrycia sprawców napadu i odzyskania skradzionego przez nich łupu w czerwcu 2011 r. postępowanie zostało umorzone z uwagi na niewykrycie sprawców.

Umorzenie postępowania nie oznaczało jednak całkowitego zamknięcia sprawy. Trzebińscy policjanci prowadząc czynności operacyjne wytypowali kilku mężczyzn, a na podstawie zabezpieczonego materiału porównawczego od sprawców udało się wskazać 50-letniego dzisiaj mieszkańca  okolic Krzeszowic. Mężczyzna został zatrzymany pod koniec kwietnia na terenie Oświęcimia. Podejrzewany  został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Chrzanowie, gdzie prokurator ogłosił mu zarzut dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz uszkodzenia ciała. (art. 280 § 2 KK i 157 § 1 KK ), za co grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt tymczasowy. W sprawie drugiego sprawcy rozboju w dalszym ciągu trwają czynności wykrywcze.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.