Próby wyłudzenia pieniędzy od ludzi stają się coraz powszechniejsze. Znana jest już metoda "na wnuczka", ogólnopolskie media huczą o jednej z firm, która oszukała wielu ludzi oferując im wysoko oprocentowaną lokatę pieniężną. Jednak oszuści zaczynają działać coraz wymyślniejszymi metodami. Coraz głośniej jest o internetowych atakach wirusa Weelsof, który blokuje dostęp do komputera. Jego twórcy podszywają się pod policję i blokują pecety, żądając opłaty w zamian za usunięcie blokady.
Złośliwe oprogramowanie całkowicie uniemożliwia użytkownikom korzystanie z komputerów. Na ich monitorze zostaje wyświetlona strona z informacją o zablokowaniu go przez policyjny system automatycznej kontroli informacyjnej. W treści wiadomości, zawarte jest także żądanie wpłacenia określonej kwoty (w PLN lub Euro), w zamian za usunięcie blokady. A co najważniejsze, w błąd może wprowadzać precyzyjnie opracowana witryna internetowa zawierająca logo Policji. Co zrobić w takiej sytuacji? - Trzeba złożyć zawiadomienie na komendzie o zaistniałej sytuacji - mówi Robert Matyjasik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie. Policja apeluje również o czujność. - Jest to kolejna metoda, którą posługują się przestępcy, by wyłudzić od ludzi pieniądze, dlatego jeśli dostaniemy jakieś pismo bądź informację o konieczności wpłaty pieniędzy i wzbudza to naszą podejrzliwość, warto zweryfikować te informacje na komendzie - mówi Matyjasik. - W ten sposób można ustrzec się przed dużymi problemami - dodaje.
A w jaki sposób można poradzić sobie z wirusem? Tu trzeba mieć już trochę większą wiedzę informatyczną, gdyż trzeba go usunąć ręcznie z dysku oraz rejestru systemowego zmian wprowadzonych przez złośliwe oprogramowanie. Szczegółowy opis sposobu postępowania w przypadku takiego ataku opracowany został przez CERT Polska i umieszczony na stronie zespołu. Jednak najważniejsze w walce z wszelkiego rodzaju wirusami jest posiadanie legalnego oprogramowania antywirusowego. Jest to również najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia się przed nimi.
Tak wygląda witryna, która pojawia się na ekranie zarażonego komputera.