Bóg, Honor i Ojczyzna, to najważniejsze sprawy dla wielu Polaków. W dniu dzisiejszym mija 68 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Aby uczcić tą szczególną w historii Polski rocznicę, o godz. 17.00 zostaną  uruchomione na terenach gmin powiatu chrzanowskiego syreny systemu  alarmowego, wykorzystując sygnał akustyczny (dźwięk ciągły trwający 1 minutę).

1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00, jednostki Armii Krajowej zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej stolicy, ale tego dnia udało się opanować jedynie kilka budynków przeciwnika. Pierwszą reakcją Hitlera na wieść o wybuchu powstania, było wydanie rozkazu o rozpoczęciu nalotów na polską stolicę, jednak wykonanie tego było nierealne, gdyż w mieście zostało odciętych już wiele niemieckich instytucji. Do walki stanęło ok 53 tysięcy żołnierzy po stronie polskiej, uzbrojonych wyłącznie w broń ręczną oraz 16 tysięcy żołnierzy niemieckich, w których skład wchodziły siły lotnicze, żołnierze Wermahtu, jednostki policyjne i SS oraz naziemna obsługa lotnictwa. Niemcy uzbrojeni byli w armaty, czołgi oraz miny samobieżne. Walki o wolność stolicy trwały 63 dni. Po wielu bojach, w nocy z 2 na 3 października 1944 roku podpisano akt kapitulacyjny powstania warszawskiego. W trakcie walk, oddziały powstańcze straciły blisko 16 tysięcy żołnierzy a 20 tysięcy powstańców zostało rannych. Do niewoli oddało się ok. 15 tys. walczących w powstaniu.

Fot. Cezary Piwowarski / Wikipedia, lic. CC BY - SA 3.0 . Fragment pomnika Powstańców Warszawskich w Warszawie (odsłonięty w 45. rocznicę)