Chrzanowski PCPR po raz kolejny rusza z akcją pomocy dla rodzin, borykających się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. "Z pomocą rodzinie" - to projekt, w którym rodzice uczą się jak zmienić złe nawyki i poprawić swoje relacje z dziećmi.
W tym roku w projekcie udział bierze 20 rodzin. Połowa z nich to rodziny biologiczny, drugie tyle - rodziny zastępcze. Co kryje się pod nazwą rodzina biologiczna? - Rodziny tzw. biologiczne to takie, które borykają się z problemami bezrobocia, ubóstwa czy współuzależnienia - mówi Anna Peszko z PCPR. - W takiej rodzinie rodzice są zagrożeni odebraniem praw rodzicielskich bądź mają dozór kuratorski - wyjaśnia Peszko. Dwie rodziny mają ograniczoną władzę rodzicielską.
Program jest dla tych rodziców szansą na odzyskanie dzieci, na ich powrót z pogotowia opiekuńczego do domu i odbudowanie prawidłowych relacji rodzinnych. W tym celu przeprowadzane są specjalne treningi umiejętności rodzicielskich. Rodziców uczy się radzenia sobie z emocjami, rozwiązywania konfliktów poprzez negocjacje i sposobu wyciągania konsekwencji bez koniecznością karania. Na każde takie szkolenia zabierana są dzieci. - Dla tych, które przebywają poza domem wnioskuje się o przepustki, aby mogły spędzić ten czas z rodzicami - tłumaczy Anna Peszko.
Do tej pory zorganizowano cztery takie spotkania wyjazdowe. 20 i 26 maja w Inwałdzie oraz 7 i 14 lipca w Rabce. Podczas gdy rodzice zgłębiali tajniki wychowania ich pociechy mogły spędzić czas na zabawie w parku miniatur czy wesołym miasteczku. Najbliższy taki, tym razem kilkudniowy, wyjazd szykuje się we wrześniu. Co dają takie spotkania i czy dzięki nim rodzice mają większe szanse na odzyskanie dzieci? - Te rodziny mają kuratorów, z którymi ściśle współpracujemy i na pewno udział w projekcie ma wpływ na orzecznictwo w kwestii dalszej drogi tych rodzin - mówi Peszko. - Udział w projekcie jest więc dużym plusem, ale o wymiernych efektach będzie można powiedzieć dopiero w przyszłym roku - podsumowuje.
Podczas szkoleń rodzice uczą się budowania dobrych relacji z dziećmi