Piętnaście szkół z powiatu chrzanowskiego zostanie wkrótce zlikwidowanych. Te placówki to szkoły dla dorosłych. Nowa ustawa o systemie oświaty zakłada bowiem istnienie czterech typów szkół ponadgimnazjalnych (trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową, trzyletnie liceum ogólnokształcące, czteroletnie technikum i szkołę policealną dla osób posiadających wykształcenie średnie, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku). Żadna z likwidowanych szkół nie mieściła się w tym typie. W takim przypadku ustawa dopuszcza przekształcenie lub likwidację. W pierwszym razie szkołę można  przemianować tylko na liceum dla dorosłych, a takie już istnieją. Pozostaje likwidacja, co z racji tego, że we wszystkich tych szkołach od kilku lat nie ma uczniów i nie jest też prowadzony nabór, wydaje się zrozumiałe.

Zaledwie trzy z piętnastu szkół mają garstkę słuchaczy. Dotknięci likwidacją mogą być jedynie uczniowie zaocznego liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini, gdzie uczy się obecnie osiem osób. Placówka ma zostać zlikwidowana w tym roku, a jej słuchacze będą mogli kontynuować naukę w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie. Uczniowie pozostałych dwóch szkół, czyli Liceum Uzupełniającego w PCE w Chrzanowie i Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Chrzanowie, będa mieli szansę zakończyć edukację, gdyż te dwie szkoły zostaną zamknięte dopiero w 2013 roku.

Ideą zmian w systemie oświatowym jest możliwość kształcenia się dorosłych przez całe życie. - By uzyskać tytuł technika dorosły człowiek idzie to liceum, a później na kurs kwalifikacyjny. Może w ten sposób uzyskać tytuł technika w konkretnej dziedzinie - mówi Maria Siuda, wicestarosta powiatu chrzanowskiego, odpowiedzialna za oświatę. Kto może prowadzić takie kursy? Każda szkoła ponadgimnazjalna, która kształci młodzież w danym zawodzie. - Przykładowo w Zespole Szkół w Libiążu uczniowie uczą się w zawodzie górnik czy elektronik, więc ZS może takie kursy prowadzić - wyjaśnia wicestarosta. By móc prowadzić te zajęcia dyrektor danej placówki zgłasza swój udział i jeśli zbierze odpowiednią ilość osób (nie mniej niż 20) to starostwo powiatowe przyznaje pieniądze z subwencji oświatowej na otwarcie danego kierunku.

Likwidowane szkoły:

1. Szkoła Policealna dla Dorosłych N1 1. w Trzebini (wchodząca w skład ZSECH)
2. Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Zaoczne w Trzebini (ZSECH)
3. Liceum Profilowane Nr 1. w Trzebini (ZSECH)
4. Technikum Uzupełniające Nr 1. dla Dorosłych w Trzebini (ZSECH)
5. Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Chrzanowie (Zespół Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych w Chrzanowie)
6. Liceum profilowane Nr 1. w Chrzanowie (PCE)
7. Szkoła Policealna Nr 1. w Chrzanowie (PCE)
8. Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące Nr 1. w Chrzanowie (PCE)
9. Technikum Uzupełniające dla Dorosłych w Chrzanowie (PCE)
10. Liceum Profilowane Nr 2. w Trzebini (ZSTU)
11.Zasadnicza Szkoła Zawodowa  dla Dorosłych w Trzebini (ZSTU)
12.Szkoła Policealna dla Dorosłych Nr2. w Trzebini (ZSTU)
13. Liceum Profilowane w Libiążu (ZS)
14. Szkoła Policealna w Libiąż w Libiążu (ZS)
15. Technikum Uzupełniające dla Dorosłych w Libiąźu (ZS)