Koniec lata to czas, w którym rolnicy świętują ukończenie żniw i wszelkich prac polowych. Z tej okazji we wsiach organizowane są dożynki. Dawniej tradycyjne święto plonów obchodzone było w pierwszy tydzień jesieni. Dziękowano wówczas bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Długa jest historia tego święta. Na przestrzeni wieków sposób świętowania ulegał licznym transformacjom. W okresie międzywojennym zaczęto organizować dożynki gminne i powiatowe. Obchodzone są do dziś.
W powiecie chrzanowskim rokrocznie lokalni włodarze organizują święto plonów, na którym spotykają się nie tylko rolnicy. Imprezom zawsze towarzyszą popisy lokalnych artystów i muzyczna zabawa. Nie brakuje też smakowitych specjałów, będących znakiem rozpoznawczym regionu. Kilka dni temu w Wygiełzowie organizowane były dożynki powiatowe. Już za kilka dni podobna impreza czeka mieszkańców Żarek, Pogorzyc i Karniowic. W najbliższą niedzielę, 2 września gminne dożynki organizują włodarze Libiąża, Chrzanowa i Trzebini.
Libiąskie święto plonów rozpocznie się o godzinie 13.30 korowodem dożynkowym, który przemaszeruje z domu kultury do kościoła. Po mszy, o godzinie rozpocznie się część artystyczna, podczas której swoim śpiewam bawić będą przybyłych m.in. panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Macierzanki". Wieczorem wszyscy goście będą mogli poszaleć na parkiecie. Zagra libiąski zespół "Dejavu". Podobny program przygotowali trzebińscy włodarze. Na Karniowickich Błoniach wystąpi z koncertem Miejska Orkiestra Dęta. Przedstawienie dadzą członkowie zespołu Karnowianie, zaśpiewają zespoły ludowe. Na zakończenie imprezy odbędzie się biesiada taneczna, podczas której biesiadników bawić będzie zespół "Baca". Podczas imprezy w Pogorzycach zaśpiewają m.in. Płazianki i Luszowianki. Impreza zakończy się tradycyjnie zabawą taneczną.
Tak w ubiegłym roku bawili się mieszkańcy Karniowic