Choć wiele mówi się o przełamywaniu barier i ułatwianiu funkcjonowania niepełnosprawnym w społeczeństwie, to realizacja tego zadania wciąż jeszcze przewyższa możliwości większości gmin. Tylko niektóre szkoły w powiecie chrzanowskim dysponują nowoczesnymi budynkami, z których swobodnie korzystać mogą uczniowie niepełnosprawni ruchowo.

Z barierami architektonicznymi nie muszą borykać się uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu. - Szkoła dysponuje m.in. podjazdami, podejściami i platformami dla osób niepełnosprawnych. Mamy tutaj przecież klasy integracyjne - mówi Jarosław Łabęcki, wiceburmistrz Libiąża, odpowiedzialny w gminie za oświatę. - Z powodzeniem funkcjonuje u nas także przedszkole integracyjne (PS nr1), gdzie zbudowaliśmy podjazd - dodaje wiceburmistrz.

Jedna z trzebińskich podstawówek, popularna "Ósemka", przystosowała swój budynek dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Większość placówek to jednak budynki, które wybudowane były dawno i nie uwzględniano wówczas takich architektonicznych rozwiązań jak na przykład podjazdy dla wózków inwalidzkich. - Teraz, gdy buduje się nowe obiekty myśli się już o niepełnosprawnych, wyposaża budynki w specjalne podjazdy i windy - mówi Robert Siwek, specjalista ds. komunikacji trzebińskiego magistratu. Podobnie w przypadku remontów. - Kilka lat temu remontowaliśmy Wiejski Dom Kultury w Dulowej i przy tej okazji doposażyliśmy budynek w windę dla niepełnosprawnych - dodaje Siwek.

Takiego szczęścia nie mają uczniowie chrzanowskich szkół. W stolicy powiatu nie ma ani jednej szkoły, która dysponowałaby kompleksowym zapleczem technicznym, przeznaczonym dla niepełnosprawnych ruchowo osób. - Mamy plany, ale sytuacja na rynku ekonomicznym jest taka, a nie inna i na chwilę obecną nic z tego - mówi Tadeusz Kołacz, naczelnik wydziału edukacji urzędu miasta w Chrzanowie. Kryzys ekonomiczny nie powstrzymuje za to wiceburmistrza przed planowaniem. Robert Maciaszek kryzysem się nie zraża i ma już pomysły, jak zmienić zaistniałą sytuację. Ma nadzieję na przystosowanie Zespołu Szkół Nr 2, przy ulicy Wyszyńskiego dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. 

- Mamy w Chrzanowie dwie integracyjne podstawówki i dwa gimnazja, ale i tak nie są one przystosowane dla dzieci jeżdżących na wózkach. Te wszystkie szkoły były budowane w czasach, kiedy nie myślało się o niepełnosprawnych - mówi Maciaszek. Burmistrz nie ukrywa, że koszty przystosowania budynku do użytkowania przez niepełnosprawnych przewyższają możliwości gminy, dlatego prowadzi rozmowy ze starostą powiatowym w sprawie współfinansowania tej inwestycji. - Wspólnie myślimy nad tym, by stworzyć budynek, gdzie nie byłoby tych wszystkich barier dla niepełnosprawnych uczniów - mówi Maciaszek. - Nie wystarczy samo zbudowanie podjazdu. To wiąże się z wieloma dodatkowymi ustaleniami, jak choćby ustawienie zajęć dla takiego dziecka na parterze i wiele innych - dodaje. Starosta przychylnie odniósł się do sprawy i - jak zapewnia Maciaszek - pozostaje tylko poszukać na to wszystko pieniędzy.


SP nr 3 w Trzebini - tutaj niepelnosprawni muszą pokonać schody