Chociaż do wyborów samorządowych zostały jeszcze dwa lata (odbędą się one na jesień 2014 roku), na lokalnej scenie politycznej trwają pierwsze przymiarki. Mimo że przebudzenie związane jest głównie z nową ordynacją do rad gmin (pierwszy raz będziemy wybierać radnych w okręgach jednomandatowych), rozpoczęła się już giełda nazwisk związana z potencjalnymi kandydaturami na urzędy burmistrzów (oraz wójta) w naszym powiecie. Oto analiza stanu kandydatur sezonu lato – jesień 2012. Dziś część pierwsza: Chrzanów i Alwernia. Za tydzień w piątek: Trzebinia, Libiąż i Babice.

Chrzanów.
W stolicy powiatu coraz częściej usłyszeć można, że obecny burmistrz Ryszard Kosowski, który w 2014 rządzić będzie miastem dwunasty rok, nie planuje kandydowania na kolejną kadencję. Choć sam burmistrz milczy i nie wypowiada się w tej sprawie, można przyjąć taki scenariusz za wysoce prawdopodobny. Kto więc za niego? Niemal pewnym kandydatem na następcę wydaje się obecny wiceburmistrz Robert Maciaszek, szef chrzanowskiej Platformy. W kuluarach często pojawia się także nazwisko starosty Adama Potockiego, jednak ten zaprzecza, aby chciał przeprowadzać się z ul. Partyzantów na Aleję Henryka.

Wspólny Chrzanów może postawić na odwołanego w ubiegłym roku wiceburmistrza Stanisława Duszę, który po kilkumiesięcznej przerwie powrócił do aktywnej działalności politycznej. Jeśli jednak na start nie zdecyduje się sam Dusza, Wspólnota wystawi albo obecnego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Filipczaka, albo doradcę wójta Babic Andrzeja Urygę. Raczej nieprawdopodobny wydaje się scenariusz, że na start spod szyldu Wspólnoty zdecyduje się starosta Potocki, o czym niedawno można było usłyszeć na korytarzach chrzanowskich urzędów.

Spory problem z wyborem kandydata będzie miał największy opozycyjny klub w Radzie Miasta – Prawo i Sprawiedliwość. Po ostrym konflikcie z szefową okręgowych struktur Beatą Szydło i oddaniem partyjnej legitymacji przez Agatę Szutę start tej wielokrotnej kandydatki z list PiS-u wydaje się mało prawdopodobny. O wiele częściej w kontekście burmistrzowskim mówi się o szefie powiatowych struktur partii Krzysztofie Kasperku, któremu jednak na przeszkodzie może stanąć inne niż gmina Chrzanów miejsce zamieszkania. Wówczas spore szanse ma liderka Eko-Lu i radna z list PiS-u Anna Kasprzyk, choć często mówi się o możliwym przekazaniu poparcia partii na rzecz jednego z kandydatów Wspólnego Chrzanowa, najczęściej w tym kontekście wymieniając nazwisko Duszy.

Chrzanowska lewica, która przy okazji ostatnich wyborów parlamentarnych przeżyła spory rozłam, pod szyldem SLD wystawi na pewno lidera partii w powiecie Henryka Sawkę. Prawdopodobny jest także samodzielny start radnego sejmiku Bogusława Mąsiora, jednak nic nie wskazuje na to, by wówczas SLD zrezygnowało z wystawienia własnego kandydata, lub tym bardziej poparło swojego byłego lidera, który nie jest dziś członkiem SLD.

Alwernia.
Prawdopodobny wydaje się start na kolejna kadencję burmistrza Jana Rychlika, ponieważ trudno na tę chwilę wyobrazić sobie scenariusz, aby obecny burmistrz nie startując poparł któregoś z innych kandydatów. A wśród nich pewniakiem do startu jest konsekwentnie budujący swoje środowisko Mariusz Stodolski. Coraz częściej słychać głosy, że kandydatem na burmistrza mógłby zostać Marek Skowronek, obecny szef Rady Miejskiej i lider Młodej Alwerni, choć sam zainteresowany nie pali się podobno do tego pomysłu. Prawdopodobnym kandydatem jest także wiceszef chrzanowskiego PUP-u Jerzy Kasprzyk związany z Platformą. Pod znakiem zapytania stoi start Marka Klatki z Poręby Żegoty.

 

Oczywiście powyższy tekst stanowi jedynie prognozę, choć wydaje się, że już dziś w każdej z gmin można mówić o pewnych kandydatach na burmistrzów. Zachęcamy do dyskusji na temat kandydatów na naszym forum w wątku poświęconym temu materiałowi. Za tydzień analiza gmin: Trzebinia, Libiąż i Babice.

W 2014 roku pierwszy raz w całym powiecie wybierzemy naszych radnych w okręgach jednomandatowych. Nie zmienia się sposób głosowania na burmistrzów - kto zdecyduje się na start na to stanowisko?