Burmistrz Libiąża oraz Libiąskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do udziału w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości 11 Listopada 2009 r. w Libiążu.

Uroczystości przy pomnikach poległych oraz msze święte w intencji ojczyzny. Tak w większości miejscowości w Polsce obchodzone jest najważniejsze ze świąt państwowych. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się gmina Libiąż, gdzie oprócz tradycyjnych honorów należnych Świętu Niepodległości Narodowej, od 1999 roku mieszkańcy spotykają się na Biesiadach Patriotycznych.
Pomysłodawcą inicjatywy łamiącej sztywne zasady obchodów dnia 11 Listopada jest były burmistrz Libiąża, a obecnie poseł Tadeusz Arkit. Organizacji Biesiad podjęło się Libiąskie Centrum Kultury. Pierwsze dwie tego typu imprezy odbyły się w auli Zespołu Szkół. W 2001 roku goszczono w LCK, by na kolejną edycje ponownie powrócić do auli ZS. Rosnące zainteresowanie „patriotycznym biesiadowaniem” sprawiło, że konieczne stało się znalezienie większego lokum. Wybór padł na hale sportową, która od 2002 roku została oficjalnym miejscem spotkań. Biesiady Patriotyczne łączą w sobie akcenty patriotyczne z elementami lokalnymi. Wszystko to traktowane z lekkim przymrużeniem oka, rokrocznie daje możliwość do znakomitej zabawy. Niepowtarzalny klimat obchodów rocznicy wyzwolenia kreują występy artystyczne, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, ciekawe konkursy, poczęstunek i wiele innych elementów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się także prezentowane tylko podczas tych imprez „Krótkie filmy o Libiążu”, realizowane przez pracowników LCK. Spotkania w tak wielkim gronie dają także możliwość nagradzania stypendiami Burmistrza wyróżniającą się w gminie młodzież. Libiąskie Centrum Kultury przy tej okazji statuetkami „pegazów” honoruje osoby i instytucje wspierające działalność kulturalną. Warto nadmienić, że do przygotowań nierzadko włączają się gminne organizację społeczne. Od 2004 roku organizatorzy postanowili nadać co roku poszczególnym imprezom inny temat przewodni: bawiono się już po „wojskowemu”, biesiadowano na górniczą nutę (2005), w 2006 roku impreza utrzymana była w konwencji strażackiej, rok później dominowały akcenty ludowe. Ostatnia z biesiad była jubileuszowym, dziesiątym w historii tego typu spotkaniem mieszkańców gminy, a zorganizowano ją na wzór szkolny. Tegoroczna impreza oficjalnie zakończy obchody 40 rocznicy nadania praw miejskich Libiążowi, a jej tematem będzie rodzina.

Program tegorocznych uroczystości 11 Listopada 2009 r.:

  • godz. 9:00


- Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego
- Przemarsz i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu w Libiążu

  • godz. 17:00


XI Biesiada Patriotyczna „Rodzinna z okazji 40-lecia miasta” (hala sportowa w Libiążu, ul. Górnicza 3)
- wręczenie stypendiów dla najlepszych uczniów w gminie
- wspólne śpiewanie
- program artystyczny
- poczęstunek dla wszystkich uczestników biesiady

Poniżej przedstawiono zdjęcia z poprzednich Biesiad:

- z 2002 r.

- z 2005 r.

- 2008 r.

źródło: Strona Urzędu Miasta Libiąż, www.libiaz.pl

Komentarze   
0 #1 marek 70 2011-01-13 19:29
ZAPROSZENIE DLA POLONI Z BERLINA
DNIA 07 MAJA 2011r.NA SLASKU ODBEDZIE SIE SPOTKANIE RADIA INTERNETOWEGO ORAZ POLONI Z BERLINA WIELE ROZNYCH ATRAKCJI WIECEJ INFORMACJI UDZIELAMY NA NASZYM GADU GADU 1532860 LUB.TEL.0177447 9810
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.