Szopka Bożonarodzeniowa od wieków jest obecna w czasie Świąt, pomaga zrozumieć cud przyjścia na świat Syna Bożego.

Pierwszą szopkę zbudowano w grocie w Betlejem za czasów cesarzowej Heleny. Pierwszy żłóbek w Rzymie ustawiono w bazylice Matki Bożej Większej, przy którym mszę odprawiał sam papież. Za twórcę szopki powszechnie uważa się św. Franciszka z Asyżu, żyjącego w pierwszej połowie trzynastego wieku.

Oprócz żłóbka św. Franciszek w szopce ustawił żywe zwierzęta, osła, wołu, owce. Zwyczaj ten bardzo spodobał się wiernym i do szopki przybywały rzesze wiernych. Zakonnicy rozpowszechnili budowanie szopek w innych krajach. Do szopki wprowadzano oprócz Rodziny Świętej, pastuszków, trzech króli, elementy narodowe, ludowe. Zaczęły powstawać makiety miast, z dużą ilością budynków, postaci wykonujących różne prace; kowali, drwali,tkaczy, garncarzy, śpiewaków. Szopki przybierały olbrzymie rozmiary i były bardzo bogato wystrojone, zawsze jednak najważniejszym elementem był żłóbek z nowo narodzonym, dzieciątkiem Jezus.

W Polsce możemy podziwiać szopki z ruchomym orszakiem postaci oddających hołd nowo narodzonemu. W sanktuarium w Wambierzycach szopka z XIX wieku składa się z 800 figur. Również piękna z elementami narodowymi szopka znajduje się w Sanktuarium w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Panewnikach.

Szopki zaczęto budować nie tylko w kościołach, ale też w domach. Najbardziej popularne w Polsce są szopki krakowskie, które nawiązują do budowli krakowskich, najczęściej do kościoła Mariackiego. Od 1937 roku w Krakowie na rynku głównym u stóp pomnika Adama Mickiewicza organizowany jest konkurs na najpiękniejszą szopkę.

W naszych okolicach moim zdaniem najpiękniejsza i najwieksza jest szopka w kościele o.Bernardynów w Alwerni.

Miałam zamiar sfotografować szopki w okolicznych kościołach, ale niestety większość kościołów w godzinach popołudniowych jest zamknięta. Udało mi sie dotrzeć tylko do czterech otwartych kościołów.Szkoda, bo widziałam, że do szopek przychodziły dzieci z rodzicami, starsze osoby w skupieniu przeżywały cud narodzin w szopie betlejemskiej. Świąteczny nastrój, przy cichutko brzmiących kolędach panował w kościele św. Mikołaja w Chrzanowie, a w kościele Matki Bożej Różańcowej czuwajacy przy szopce ksiądz co chwilę puszczał dzieciom najpiękniejszą kolędę śpiewaną przez aniołka.
Zdjęcia szopek z tych kościołów umieszczono w galerii.