Podczas corocznej nocy muzeów można zwiedzić muzea, w których jeszcze się nie było lub te, do których chętnie się powraca z sentymentu choćby. Tegoroczna, ósma już edycja Nocy muzeów, z całą pewnością zgromadzi swoich fanów także z naszego powiatu. Razem z rodziną warto zwiedzić w Krakowie chociażby Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. A to wydarzenie nie tylko dla dorosłych, gdyż np. od godziny 19-tej parking przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie zamieni się w plac gier i zabaw: warcaby, gra w klasy, kulki, guma i skakanka oraz inne gry zespołowe. A kto chce może pojechać trochę bliżej - do Chełmka.

Europejska Noc Muzeów, w Polsce zwana po prostu Nocą Muzeów, to wydarzenie kulturalne, polegające na udostępnianiu muzeów i galerii sztuki w wybranym dniu w godzinach nocnych. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) odbyła się w Berlinie w roku 1997 i cieszyła się dużym powodzeniem. Dlatego też zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, np. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W 2001 Noc Muzeów przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim. Obecnie szacuje się, że swoje Noce Muzeów ma około 120 miast Europy. Impreza odbywa się pod patronatem Europejskiej Rady Europy.

W Polsce Noc Muzeów ma nieco krótszą historię, gdyż odbywa się od 2004r., ale z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej miast udostępniając muzea i galerie w wybranym dniu tylko w godzinach nocnych. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy, od 1978 roku, Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Tegorocznej „Nocy Muzeów” patronuje hasło GRA i zostało skojarzone z książką Lewisa Carrolla „Przygody Alicji w krainie czarów”. Stąd Noc Muzeów zmieni zatem przestrzenie galerii wszystkich Oddziałów w muzealne krainy czarów, w których zwiedzający odnajdą nie tylko dzieła sztuki, ale wezmą także udział w szaradach, zagadkach i grach. W każdym z Oddziałów przy stanowisku Nocnego Kapelusznika będzie można wykonać sobie dodatkowo ozdobę, która, przypięta do kapelusza, oznaczać będzie zdobycie kolejnych stopni muzealnego wtajemniczenia.

Na Noc Muzeów w całej Polsce wstęp jest bezpłatny. Dotychczasowy bilet wstępu stanowiła pamiątkowa moneta za symboliczną złotówkę kupowana zwykle w dowolnie wybranym muzeum przy pierwszym wejściu. We Wrocławiu specjalnie na tą noc zostanie zorganizowany bezpłatny transport.

Terminy Nocy Muzeów w Polsce:
7 maja 2011: Złoty Potok/Janów
13 maja 2011: Wsola
14/15 maja 2011: Białystok, Bydgoszcz, Chełmek, Chorzów, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Radom, Rzeszów, Sopot, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zakopane
20/21 maja 2011: Kraków, Niepołomice, Wieliczka, Opole, Rybnik

Szkoda tylko, że miasta naszego powiatu nie biorą udziału w tej imprezie. Sama chętnie zamiast jechać do Krakowa zwiedziałbym nocą chrzanowskie muzeum (w ramach sentymentu).

Tłumy podczas nocy muzeów w Krakowie w poprzednim roku. fot. Łukasz Jeska