Choć już dawno za nami czasy, gdy w zimę i mrozy wędrownych gości przyjmowano w swój dom i częstowano ciepłą, choć skromną potrawą, choć dawno za nami czasy, gdy na rozstaju dróg, przy głównych traktach stały domy zajezdne - zagranicznych turystów stale zaskakuje nasza polska gościnność. I choć pamięć o biesiadach w tych karczmach przemija, to wielu regionalistów, etnografów i pasjonatów odtwarza je i pielęgnuje. Dzięki czemu powstała nowa oferta przygotowana przez Małopolską Organizację Turystyczną z myślą o turystach lubiących łączyć zwiedzanie z degustacją, o turystach kulinarnych. W specjalnym przewodniku "Małopolska Trasa Smakoszy" znalazły się istniejące karczmy regionalne z całej Małopolski spełniające określone wymagania twórców szlaku. Trasa Smakoszy składa się z 7 oddzielnych tras, z których każda zawiera mapkę oraz wskazanie wybranych karczm znajdujących się na tej trasie. Obok historycznych często karczm, w ofercie tras podane są miejsca i rejony, które warto zwiedzić, zanim „zanurzycie łyżkę w misce strawy”.
Te trasy to: Kraków i Wieliczka, Wzdłuż Zakopianki, Skalne Podhale - wokół Zakopanego, Diabelska Babia Góra i anielska Lanckorona, Trzy krainy, W kraju Lachów, Pogórzan i Łemków, Północna Korona Krakowa - w stronę nadwiślańskich klimatów. I właśnie na tej ostatniej trasie znalazł się powiat chrzanowski. Jego reprezentantem stała się restauracja „Karczma Zagroda" z Wygiełzowa mieszcząca się w zrekonstruowanej karczmie z Minogi serwująca regionalne dania w przystępnej cenie. Obecnie stylowe wnętrze skansenu podziwiać mogą także turyści niepełnosprawni, gdyż karczmę dostosowano do ich potrzeb.

To także, kolejna, ciekawa propozycja spędzenia czasu wolnego w zimowe dni. Godna polecenia choćby tylko po to, by na własnym podniebieniu i własnej skórze przekonać się, że polska gościnność jest nadal naszą cechą.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.