W najbliższą niedzielę w chrzanowskim Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji trwał będzie Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych "Herody". To już trzynasta edycja tego konkursu.

- W tym roku gościmy sporo zespołów z powiatu chrzanowskiego. Tych grup zgłasza się do nas coraz więcej. To pozytywny efekt konkursu - mówi Antoni Dobrowolski, organizator imprezy. W tym roku zaprezentują się zespoły kolędnicze z Chrzanowa, Kościelca, Płazy, Bolęcina, Karniowic i Luszowic. Najpopularniejsze z nich to m.in. Toporzanie z Tęczyna. Występy oceniać będzie jury, któremu przewodniczy od lat, Teresa Marcinkowska, etnografka z Krakowa.

Nagrodą główną jest awans do kolejnego etapu, który odbędzie się w Podegrodziu, a finał w Bukowinie Tatrzańskiej. Głównym kryterium oceniania jest autentyczność grup. Zespoły muszą składać się wyłącznie z mężczyzn. Poza kolędowaniem panowie zbierają jedzenie i robią rozeznanie wśród wolnych panien we wsi. Przegląd ma na celu podtrzymywanie tradycyjnej formy kolędowania. Patronat nad przeglądem sprawuje burmistrz Chrzanowa.


Grupa kolędnicza na deskach chrzanowskiej sceny

Źródło:

Magdalena Łysek
Fot. MOKSiR CHRZANÓW

Komentarze   
0 #1 mi 2011-01-16 13:20
mam zdjęcie anioła z wąsami, naprawdę wygląda niewinnie
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.