Trzebinia: Historia Zakładów Metalurgicznych Trzebinia - nowa ekspozycja w Muzeum Regionalnym

2 min czytania

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR zaprasza do odwiedzenia nowej stałej ekspozycji, poświęconej historii nieczynnych już Zakładów Metalurgicznych Trzebinia.

Historia powstania huty sięga XIX wieku; wtedy założono fabrykę pokryć dachowych, przekształconą wkrótce w Zakłady Metalurgiczne. Pierwsze prace metalurgiczne polegały na wytopie cynku. W następnych latach huta rozwinęła się do tego stopnia, że w 1914 roku uznana została za największą hutę cynku w Cesarstwie Austro-Węgierskim. Według danych z 1920 r. huta zatrudniała 1151 pracowników. Z czasem otwierano kolejne wydziały, w których wytwarzano wiele produktów - od kwasu siarkowego przez blachy aluminiowe do metali szlachetnych.

Fot.: Budynki dawnej huty cynkowej w Trzebini

Trzebinia stan z 1931 r src=/images/article/images/2016/NGO_2016/Budynki_dawnej_huty_Trzebinia_stan_z_1931_r.jpg/>

Fot.: Budynki dawnej huty Trzebinia - stan z 1931 r

Zakłady Metalurgiczne Trzebinia (nazwę huty cynku zmieniono w 1968 r.) znane były jako pierwszy producent srebra w Polsce, drugi w Europie i czwarty w świecie. W latach 70. i 80. XX wieku wytwarzały ponad 1000 ton srebra rocznie. Od lat 50. XX wieku funcjonował tu także pierwszy w kraju oddział elekrorafinacji aluminium o czystości 99,99%. Zakłady te były również jednymi z większych w ówczesnym województwie krakowskim - w latach 70. XX wieku zatrudniały 2400 pracowników, w tym ok. 200 inżynierów i specjalistów z branży metalurgicznej.

Na początku XXI wieku, w związku ze zmianami strukturalnymi przemysłu polskiego, Zakłady Metalurgiczne zostały zlikwidowane. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR stara się ocalić dla przyszłych pokoleń ten kawałek trzebińskiej historii, dlatego przygotowało stałą wystawę poświęconą historii huty.

Fot.: Stała wystawa poświęcona historii Zakładów Metalurgicznych Trzebinia

Fot.: Fragment ekspozycji - medale wybijane przez Zakłady Metalurgiczne Trzebinia

Ekspozycja prezentowana jest w Muzeum Regionalnym w Trzebini przy ul. Grunwaldzkiej 1. Muzeum można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00, jednak najlepiej na zwiedzania umówić się telefonicznie pod numerami tel. 698 526 924 lub 692 116 959.

Urząd Miasta Trzebinia,

trzebinia.pl/aktualnosci/5610-historia-zakladow-metalurgicznych-trzebinia-nowa-ekspozycja-w-muzeum-regionalnym

Autor: -