Szkolenie BHP co daje?
Pracodawca, który zatrudnia nowego pracownika, musi wysłać go, ma szkolenie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jednak szkolenie wstępne, to nie wszystko, dodatkowo, konieczne jest również szkolenie okresowe. Odbywają je pracownicy, którzy są już zatrudnieni. Służy ono przypomnieniu podstawowych zasad BHP.
Po co szkolenie BHP?
Zwykle szkolenie BHP, traktowane jest przez, zarówno pracowników, jak i pracodawców jak zło konieczne. Jest to jednak bardzo ważna część zatrudnienia. Szkolenie, informuje bowiem pracownika, jakich zasad i przepisów powinien przestrzegać, aby uchronić się przed wypadkiem w pracy oraz jego powikłaniami. Podstawowym zadaniem szkolenia BHP, jest poinformowanie nowozatrudnionego pracownika o:
- przepisach stanowiących o bezpieczeństwie i higienie, pracy
- ryzyku zawodowym, jakie za sobą niesie wykonywanie określonej pracy
- wypadkach, do których może dojść podczas wykonywania pracy
Na stronie ekofit.pl, przeczytać możemy, że zwykle szkolenia bhp, poprzedzane są wstępem, na którym pracownik, dowiaduje się o przysługujących prawach i obowiązkach, pracodawcy. Następnym elementem jest omówienie zagrożeń w pracy, które podpierane są przykładami oraz sposobów na obniżenie ryzyka, wystąpienia jakiegokolwiek wypadku podczas pracy. Bardzo ważnym elementem jest również, poinformowanie o sposobach udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym współpracownikom.
Kto takie szkolenia może przeprowadzać i czy trzeba mieć skończone kursy i szkoły w tym kierunku? Szkolenie BHP przeprowadzane jest przez pracownika administracyjnego firmy, która zatrudnia pracownika. Taka osoba, musi mieć jednak ukończone studia z zakresu BHP lub technikum BHP. Szkolenie przeprowadzić może również osoba z zewnątrz, czyli zajmująca się szkoleniami, z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
O czym się mówi na szkoleniu BHP?
O czym usłyszysz najwięcej, będąc na szkoleniu BHP? Przede wszystkim, najczęściej mówi się o ryzyku zawodowym. Ryzyko zawodowe, to inaczej możliwość pojawianie się zdarzeń niepożądanych, które spowodować mogą wypadki lub prowadzące do zapadnięcia na choroby zawodowe. W tej kwestii, kładziony jest bardzo duży nacisk podczas szkolenia, gdyż wymagają tego przepisy Polski oraz UE.
Następnym punktem szkolenia jest pierwsza pomoc. Mimo iż, prawo każe udzielać poszkodowanej osobie pierwszej pomocy, gdyż może to uratować życie, to nie każdy potrafi takie działania podjąć. Na szkoleniu, pracownik informowany jest jak, kiedy i dlaczego udzielać pierwszej pomocy. Podczas szkolenia omawiane są również przykłady. Najczęściej dotyczą one, źle wykonywanej pracy oraz wypadków. Aby szkolenie było bardziej intersujące i atrakcyjne dla nowego pracownika, prowadzone jest ono przy użyciu projektora. Pomaga to szybciej przyswoić informacje i zapamiętać kluczowe elementy szkolenia.
Autor: Strona główna