Dbajmy o bezpieczeństwo, nośmy odblaski

Obowiązek noszenia odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Przepis nie dotyczy pieszych poruszajacych się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla nich, idących po chodniku, czy w strefie zamieszkania, gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Ustawodawca nie narzuca jak ma wyglądać i jakie wymiary ma mieć element odblaskowy, musi być natomiast widoczny dla innych uczestników ruchu. Konieczność noszenia odblasków ma zredukować liczbę niepożądanych zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że pieszy bez odblasku widoczny jest dla kierowcy z odległości ok. 20 metrów, ma on 1 sekundę na reakcję, a pieszy z odblaskami jest zauważalny z odległości ok. 150 metrów, co daje kierowcy ok. 7 sekund na wykonanie manewru.

Nie ryzykujmy, nośmy odblaski!

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.