Choć tak wielu Polaków pożyczało już pieniądze na procent, nadal spora część z nas ma dopiero przed sobą decyzje o podpisaniu umowy kredytowej. Warto przypomnieć więc najważniejsze z przydatnych informacji na ten temat.
Kredyt to nie pożyczka
Kredyty są udzielane przez banki, a pożyczki przez firmy pozabankowe. Choć na pierwszy rzut oka chodzi o to samo, w praktyce mówimy o dwóch różnych formach prawnych. Kredyty są różnego rodzaju, pożyczki zawsze gotówkowe, na dowolny cel. Choć w banku czeka nas o wiele więcej formalności, możemy liczyć na zdobycie znacznie wyższej kwoty niż w ramach pożyczki.
Są różne kredyty
Jeżeli poszukujemy pieniędzy na dowolny cel, potrzebujemy kredytu gotówkowego, który otrzymuje się stosunkowo szybko. Nieco więcej cierpliwości i działań potrzeba na sfinansowanie zakupu pojazdu w ramach kredytu samochodowego. Są jeszcze doskonale znane kredyty hipoteczne, które ułatwiają zrealizowanie marzenia o własnym domu lub mieszkaniu.
Formalności
Kredyty są dla pełnoletnich mieszkańców naszego kraju, ale w zależności od instytucji mogą obowiązywać inne ograniczenia i specyficzne wymagania. Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu? Na pewno dowód osobisty, a reszty dowiesz się w banku. Prawdopodobnie będziesz potrzebować dokumentu, który potwierdza Twoje dochody, np. kopii umowy lub zaświadczeń z miejsca pracy. Każdy rodzaj kredytu wiąże się z określonymi formalnościami, na przykład kredyt samochodowy wymusza wizytę w lokalnym wydziale komunikacji.
Koszty
Nikt nie pożycza pieniędzy „na piękny uśmiech”. Umowa kredytowa wiąże się z bardzo konkretnymi kosztami. I nie powinniśmy w zasadzie aż tak bardzo przywiązywać się do reklam, w których na pierwszym planie jest oprocentowanie. Liczy się bowiem całkowity koszt, obejmujący wszystkie dodatkowe opłaty czy ubezpieczenie. Jeżeli wydłużamy okres spłaty, ciesząc się niższymi ratami miesięcznymi, w rzeczywistości oddajemy bankowi jeszcze więcej pieniędzy. Dlatego warto rozważyć każdy aspekt finansowy kredytu i dopiero wtedy podjąć decyzję o złożeniu wniosku.
Prawa i obowiązki
Jako klient banku nie możesz paść ofiarą oszustw i nadużyć, ale nie oznacza to, że w każdej sytuacji prawo leży po Twojej stronie. Przecież jest cały szereg kwestii prawnych, które są uregulowane w ramach umowy, a Ty nie myślisz o nich, składając podpis. Błąd! Warto zawczasu przygotować się do negocjacji z bankiem i wiedzieć, co się dokładnie podpisuje. Wiele cennych informacji znajdziesz w Internecie – chociażby co łączy rozwód a kredyt na kredytowo.org (ta strona pozwala nie tylko porównać oferty na polskim rynku, ale także gromadzi przydatną wiedzę z zakresu bankowości). Unikaj kruczków, ale bądź też fair wobec banku, który pożycza Ci pieniądze na określonych warunkach!