Autocasco to najbardziej pożądane przez kierowców ubezpieczenie. Zdecydowanie warto je mieć, jednak żeby być z niego w pełni usatysfakcjonowanym, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze oferty. Właśnie o tym piszemy w poniższym artykule.

 

Ochrona ubezpieczeniowa

Kupujesz AC po to, żeby w razie szkody wynikającej ze zdarzeń losowych lub bezpośrednio z Twojej winy móc uzyskać odszkodowanie. Autocasco działa w sytuacjach, w których obowiązkowa polisa od odpowiedzialności cywilnej zdaje się na nic, nawet jeśli wybierzesz najdroższe ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Przed wykupieniem AC dokładnie sprawdź z jednej strony gwarantowany zakres ochrony, a z drugiej poznaj wszystkie wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczeniowej towarzystwa, tak aby wiedzieć, kiedy odszkodowanie może zostać nieprzyznane. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest autocasco full risks, które obejmuje wszystkie możliwe szkody niezależnie od przyczyny, jednak jednocześnie jego cena jest najwyższa.

 

Suma ubezpieczeniowa

Kupując AC, zwracaj uwagę na to, żeby suma ubezpieczeniowa była równa wartości auta. Nie powinna być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka, ponieważ w obu przypadkach tracisz – przy za małej sumie ubezpieczeniowej ewentualne odszkodowanie będzie zaniżone, a przy przesadnie dużej składka będzie zawyżona.

 

Wkład własny

Wkład własny to kwota, o którą zostanie zredukowane odszkodowanie. Może być ona wyrażona albo w liczbach bezwzględnych, np. jako 200 zł, albo jako procent kwoty odszkodowania, np. 10%. Jedne towarzystwa wymagają wkładu własnego w określonej wysokości, a inne dopuszczają jego dobrowolność, więc warto sprawdzić tę kwestię przy kupie AC. W każdym razie im niższy wkład własny, tym większa składka. I odwrotnie – wraz z wzrostem wkładu własnego maleje składka.

 

Sposób likwidacji szkody

Autocasco dopuszcza dwie metody likwidacji szkody – bezgotówkową i gotówkową. Bezgotówkowa jest droższa, ale bardziej komfortowa, gdyż naprawa szkód i rozliczenie odbywają się pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a warsztatem naprawczym. Z kolei w przypadku metody gotówkowej, która wiąże się z niższą składką, szkoda jest najpierw wyceniana, a następnie właściciel otrzymuje pieniądze, aby naprawić ją we własnym zakresie.

 

Oryginalne części czy zamienniki

Kupując autocasco, możesz zdecydować, czy chcesz, aby likwidacja szkód odbyła się przy użyciu oryginalnych, czyli lepszych jakościowo części, co wiąże się z wyższą ceną polisy, czy może godzisz się na gorsze zamienniki, których wybór oznacza niższą składkę. To ważna decyzja w kontekście pytania jak wybrać odpowiednie autocasco?

Komentarze   
0 #1 Katarzyna 2018-11-14 13:12
Kupując AC, warto także zwrócić uwagę na kwestię amortyzacji. W przypadku kilkuletnich samochodów wysokość odszkodowania będzie bardzo różna zależnie od tego, czy amortyzacja jest uwzględniona czy też nie.
Katarzyna
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.