W jaki sposób powinno wyglądać laboratorium?

Laboratorium to specyficzne miejsce pracy, w którym niezwykle istotne jest dostosowanie biura do wykonywanych zajęć. Jest to kwestia nie tylko wygody, ale i bezpieczeństwa w trakcie operacji z różnymi materiałami, od chorobotwórczych po wybuchowe. Jak powinno być wyposażone laboratorium? Dużo zależy od tego, do czego ma być przeznaczone.

Rodzaje laboratoriów

Mówiąc o laboratorium, można mieć na myśli kilka, zupełnie odmiennych komórek. Do najpopularniejszych rodzajów należą laboratoria: chemiczne, diagnostyczne, przemysłowe. Ich wyposażenie różni się od siebie, ponieważ przeznaczone są do innych badań. W laboratorium przemysłowym i chemicznym nie może zabraknąć narzędzi pomiarowych, pieców oraz szkła na wyroby laboratoryjne, które wchodzą w skład aparatury labolatoryjnej. Z kolei laboratorium diagnostyczne musi być wyposażone w lodówki do przechowywania probówek, pipety i odpowiednie bakterie lub wirusy do prowadzenia badań.

Innym rodzajem laboratoriów są laboratoria fizyczne, których przestrzenie muszą uwzględniać rodzaj badań i to, nad czym są przeprowadzane, ponieważ od tego będzie uzależniona wielkość pomieszczenia. Zazwyczaj nie musi być to duże miejsce, ale np. w przypadku badania zderzeń cząsteczek nawet spora hala produkcyjna może okazać się za mała.

Niezbędne elementy laboratorium diagnostycznego

Zdarza się, że przy takim laboratorium znajduje się gabinet do przyjmowania pacjentów, od których pobierane są próbki, wtedy nie można pominąć krzesła do pobrań krwi oraz kozetki, strzykawek czy artykułów opatrunkowych (plaster bezopatrunkowy, waciki, płyn do dezynfekcji).

Aby wygodnie badać próbki oraz wykonywać badania konieczne są odpowiednie siedziska i stoły, na których można ustawić próby oraz mikroskop. Najlepiej, aby były wykonane z trwałego materiału jak stal nierdzewna, żywica epoksydowa lub ceramika. Kolejny ważny element to szafy i szafki, w których można trzymać konkretne preparaty. Niektóre z nich nie mogą mieć kontaktu ze słońcem, co powinno być uwzględnione przy wyborze rodzaju szafek.

W pomieszczeniu powinna panować dobra cyrkulacja powietrza, a używane akcesoria powinny być odporne na przenoszenie się bakterii ze względu na specyfikę pracy. Wszelkie powierzchnie powinny być łatwo zmywalne, aby zapobiec roznoszeniu się baterii i wirusów z probówki, gdyby uległa uszkodzeniu. Przydatne mogą okazać się także maszyny mieszalne, wagi, oraz sitka do liczenia drobnoustrojów i adaptery na płytki mikroskopowe.