Przestrzegam przed próbą oszustwa ze strony fałszywej wersji strony PKO. Oszuści wysłali dziś prawdopodobnie masowy mailing na wielką skalę (sam otrzymałem maile na różne swoje konta). Podobne próby były w przeszłości, ale z tą wersją jeszcze się nie spotkałem.

Część osób może się dać nabrać. Kto ma konto w PKO lub ma znajomego może o tym fakcie poinformować dalej.

Sprawa jest świeża bo strona działa nadal. Poniżej zamieszczam zrzut ekranu fałszywej strony (bardzo podobny do oryginału). Osoby mające mniej do czynienia z komputerem mogą się dać nabrać.

Treść maila otrzymanego:

Powiadomienie o aktualizacji zabezpieczen Szanowni Panstwo: Nie jestesmy w stanie aktywowac Panstwa konta po uaktualnieniu uslug bankowosci internetowej, ogromnie nam przykro z tego powodu. Jestesmy zmuszeni poprosic Panstwa o uaktywnienie konta on-line w banku PKO BP, aby mуc ponownie korzystac z uslug wykonywania przelewуw internetowych. Panstwa konto moze posiadac ograniczone mozliwosci. Na takie konto moga nadal wplywac pieniadze, jednak mozliwa jest ograniczona dostepnosc do wykonywania przelewуw, a takze wyplacania pieniedzy z konta. Aby powrуcic do wszystkich mozliwosci bankowosci internetowej, prosimy o zalogowanie sie na swoje konto (podajac nazwe uzytkownika, hasla i ewentualnie kodu token), a nastepnie zakonczyc proces weryfikacji. Prosze potwierdzic swoja date urodzenia i numer telefonu, ktуra jest dodatkowa opcja weryfikacji zabezpieczenia. Prosze kliknac na podany nizej link, aby zakonczyc aktualizacje zabezpieczen. Dziekujemy. http://ipkopl.net/ PS. Panstwa adres, po zalogowaniu, zostanie wyslany za posrednictwem bezpiecznego konta e-mail. Wiadomosc zostala wygenerowana automatycznie, prosze nie odpowiadac na tego e-maila. Jesli posiadaja Panstwo pytania do banku PKO BP, prosze o zalogowanie sie do dzialu bankowosci internetowej i przejsc do dzialu obslugi klienta. O nas Biuro prasowe Relacje inwestorskie Przetargi, licytacje i ogloszenia Zostan Agentem Kariera Przydatne linki Zastrzezenia prawne

Jak się bronić?

Zawsze należy pamiętać, by sprawdzać dokładnie adres internetowy banku, gdzie mamy się zalogować, czy połączenie ze stroną jest szyfrowane a także zwracać uwagę skąd pochodzi mail. Najeżdżając myszką na nadawcę ukazuje się prawdziwy adres nadawcy (w tym przypadku Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).

I najważniejsze: bank nigdy nie prosi o podanie tak szczegółowych danych przez Internet. Nie wiedzieć też czemu oszuści nie potrafią napisać maila poprawną polszczyzną a także bardziej przyłożyć się do wykonania strony - na szczęście dla potencjalnych ofiar. Zawsze niestety też znajdzie się ktoś, kto da się nabrać.

Komentarze   
0 #1 dziadziunio 2011-10-08 23:07
dzięki za informacje ;-)
Cytować
0 #2 M 2011-10-09 01:16
Dzięki! Przesyłamy dalej
Cytować
0 #3 s 2011-10-09 16:05
Dzięki! A można prosić o wystawienie źródła tego maila w postaci oryginalnej?
Cytować
0 #4 OLA:: 2011-10-10 14:02
Kartę kredytową , która mi przysłało PKO poszłam osobiście oddać rezygnując z niej.Przez elefon zanych formalności nie załatwiam-za zimne się dmucha!
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.