Życzenia urodzinowe dla księdza

Składanie życzeń duchownym może być dla wielu kłopotliwe. Często nie wiemy jak poprawnie sformułować naszą wypowiedź, aby była ona na miejscu. Oczywiście jest to zależne od tego, w jakich stosunkach jesteśmy z księdzem - przyjacielskich czy bardziej oficjalnych? Poniższy artykuł będzie kompendium wiedzy w kwestii składania życzeń duchownym. Złóż najlepsze życzenia urodzinowe dla księdza!

Dlaczego tak ciężko składa się życzenia duchownym?

 Księża są takimi samymi ludźmi jak my - po prostu wybrali nietypową ścieżkę życiową i ich praca przeważnie mocno różni się od naszej. Często jest to głównym powodem, przez który nie wiemy, jak się zachować w kontaktach z duchownymi. Kontakty z ludźmi, których styl życia całkiem odbiega od naszego, bywają kłopotliwe. Najczęściej ksiądz jest dla nas osobą praktycznie obcą. Nie wiemy przez to czego mamy mu życzyć, bo najzwyczajniej w świecie nie znamy go, dlatego nasze życzenia mogą wydawać się nam w takim przypadku nudne i oklepane. W mniejszych miejscowościach, gdzie społeczność parafian jest mała, wszyscy się znają i znają również księdza, może być to łatwiejsze niż w przypadku średnich i dużych miast. 

Czego nie wypada życzyć księdzu?

Odpowiedź jest taka sama, jaka byłaby w przypadku każdej innej osoby, czyli to zależy. Ludzie są różni - jedni są mniej wrażliwi, a inni bardziej. Część księży będzie miała do siebie większy dystans, który pozwoli na złożenie zabawnych życzeń z przekąsem, a część wręcz przeciwnie - będzie się czuła dotknięta słowami wiernych. Przy układaniu życzeń warto jest znać księdza, wiedzieć jaki ma charakter i znać jego wrażliwość.

Często jednak te „śmieszne” życzenia są niesmaczne i tak naprawdę są mało zabawne - wpędzają jedynie w zakłopotanie osoby, które tego słuchają, jak i samego duchownego. Warto jest do tego podejść na tzw. „luzie”, ale bez przesady. Zresztą, zachowanie umiaru w przypadku każdej sfery naszego życia, jest chyba najlepszym podejściem.

To, co wypada, a czego nie, jest również ściśle związane z tym, jaką relację mamy z księdzem. Jeśli w kościele jesteśmy dwa razy w roku, żeby „odbębnić” i ciężko nam przypomnieć sobie nawet imię duchownego, to może warto zrezygnować ze składania życzeń i nie tworzyć pozorów zainteresowania drugą osobą.

Jeśli jesteśmy jednak w takiej sytuacji, że wypada to zrobić, to w takim wypadku warto jest złożyć proste, krótkie, klasyczne życzenia, tak jak w przypadku dalszej rodziny czy znajomych. Słowa: „Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin. Życzę księdzu dużo zdrowia, szczęścia i obfitości łask bożych” będą wystarczające - lepiej powiedzieć coś trochę nudnego i oklepanego, niż kogoś urazić. 

Gdzie szukać inspiracji?

Jeśli jesteśmy przed złożeniem życzeń, czy to z okazji świąt, czy urodzin lub imienin i nie wiemy co powinniśmy powiedzieć, to warto jest się czymś zainspirować. Gotowych formułek nie brakuje w Internecie. Na portalu Weekendowo czy Msze Info, znajdziemy wiele życzeń na różne okazje. Często w gazetach możemy natknąć się na sekcję z życzeniami. Zdarza się, że są tam również życzenia od parafian dla księdza. Możemy na ich podstawie stworzyć coś własnego.