Urząd Miasta w Trzebini informuje mieszkańców, że w dniach od 18 września do 5 października 2019 roku na terenie całego województwa śląskiego oraz województwa małopolskiego zostanie przeprowadzone jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

 

lis

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny, w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po szczepieniu zaleca się:

1. Nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;

2. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;

3. Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chrzanowie, ul. Mjr Grzybowskiego 7, tel.: (32) 623-24-07.

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udzielają:

- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Chrzanowie, tel. (32) 212-12-96;

- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach, tel. (32) 428-86-15;

- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie, tel. (12) 293-10-00.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.