Trzebinia: Plan Zarządzania Ryzykiem Powodziowym konsultacje społeczne
Uprzejmie informujemy, że do 22.06.2015 r., odbywają się, prowadzone przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, konsultacje społeczne projektów Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla obszarów dorzeczy i regionów wodnych. Zachęcamy do sprawdzenia, czy Państwa miejsce zamieszkania znajduje się na mapie ryzyka oraz do konsultowania powstających planów.
Powódź to jedno z najbardziej niebezpiecznych naturalnych zjawisk występujących na obszarze kraju. W celu zwiększenia bezpieczeństwa obywateli oraz ograniczenia negatywnych skutków powodzi, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, zgodnie z zapisami Dyrektywy Powodziowej oraz ustawy Prawo wodne, prowadzi prace związane z opracowaniem planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszarów dorzeczy i regionów wodnych.
Prace nad planami zostały poprzedzone przygotowaniem wstępnej oceny ryzyka powodziowego (WORP) oraz map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP). Celem WORP było wyznaczenie obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, czyli obszarów, na których istnieje znaczące ryzyko powodziowe lub na których wystąpienie dużego ryzyka jest prawdopodobne. W sumie dla Polski w I cyklu planistycznym do obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi wyznaczono 253 rzeki o łącznej długości 14 481 km. Prace nad WORP-em zostały zakończone w grudniu 2011 roku, dokument jest dostępny na stronach
Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej
. Dla obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi zostały sporządzone
mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego
Obecnie na bazie przygotowanych dotychczas dokumentów planistycznych oraz zgromadzonych danych przygotowywane są plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla dwóch poziomów odniesienia w stosunku do powierzchni kraju obszarów dorzeczy i regionów wodnych. Prace prowadzone są równolegle dla obszarów dorzeczy Odry, Wisły oraz Pregoły a także 9 regionów wodnych. W celu zapewnienia udziału w procesie przygotowania planów zainteresowanych współpracą podmiotów, powołane zostały odpowiednio w dorzeczach, regionach wodnych, jak również dla zlewni odpowiednie grupy robocze, wspomagające swoją wiedzą i doświadczenie wykonawców PZRP.
Celem planów zarządzania ryzykiem powodziowym jest ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej, poprzez realizację wybranych działań służących minimalizacji zidentyfikowanych zagrożeń. Działania te, muszą także prowadzić do obniżania strat powodziowych.
**Wszystkie projekty Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym oraz szczegółowe informacje na temat działań prowadzonych w ramach konsultacji społecznych znajdują się na stronie
Urząd Miasta Trzebinia,
trzebinia.pl/aktualnosci/4969-plan-zarzadzania-ryzykiem-powodziowym-konsultacje-spoleczne
Autor: -