Trzy godziny trwała debata mieszkańców z przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w temacie zapadlisk, jakie powstają na terenie gminy. Pytań było wiele.

 debata

Kilka pytań skierowanych było do burmistrza Jarosława Okoczuka, który nie uchylał się od odpowiedzi

Z inicjatywą organizacji spotkania wyszedł burmistrz Jarosław Okoczuk. Po tym, jak w miniony wtorek zapadła się ziemia na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II w Trzebini i zniszczonych zostało 40 grobów, burmistrz zaprosił do Trzebini przedstawicieli SRK S.A., by mieszkańcy mieli możliwość bezpośrednio od nich dowiedzieć się, jakie kroki zostaną podjęte, by przeciwdziałać kolejnym zapadliskom. To właśnie ta spółka – jako prawny następca zlikwidowanej KWK Siersza – jest zobowiązana do monitoringu zatapiania zakładu, usuwania negatywnych skutków likwidacji kopalni, czy wypłaty odszkodowań za poniesione straty.

Spotkanie trwało blisko trzy godziny. Z ramienia SRK S.A. wzięli w nim udział: dr inż. Janusz Smoliło, prezes zarządu SRK S.A., Marek Pieszczek, wiceprezes zarządu ds. likwidacji kopalń, Radosław Wojtas, wiceprezes zarządu, Marcin Waluga, pełnomocnik zarządu oraz dyrektor oddziału KWK w Całkowitej Likwidacji z Dąbrowy Górniczej, Ryszard Strasz, kierownik działu ds. gospodarki wodnej w SRK S.A., prof. dr. hab. inż. Piotr Strzałkowski z Politechniki Śląskiej. Pytań było wiele. Mieszkańcy, zaniepokojeni powstawaniem kolejnych zapadlisk, martwią się o swoje bezpieczeństwo i dobytek. Uczestnicy zebrania chcieli usłyszeć, jaki teren obejmą zlecone przez SRK badania gruntu przy użyciu georadaru, kiedy będą znane ich wyniki i - co najważniejsze – jaki jest pomysł na zabezpieczenie obszaru. Pytania dotyczyły też przyszłości cmentarza parafialnego, ogródków działkowych, czy odszkodowań. Spotkanie było relacjonowane na żywo na fanpage Gminy Trzebinia na FB. Oglądały je tysiące internautów. Wielu w komentarzach zadawało pytania.

debata z mieszkańcami

Zainteresowanie spotkaniem było ogromne. Sala kinowa w Domu Kultury "Sokół" była pełna

- Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniu z SRK, zarówno osobisty, jak i online. Mam nadzieję, że uzyskali Państwo odpowiedź choć na część pytań. Zbieramy wszystkie tematy, które zostały poruszone na zebraniu i jeśli na któreś nie było odpowiedzi, prześlemy je do Spółki Restrukturyzacji Kopalń o informacje. Odpowiedź zamieścimy w interwencie – deklaruje Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini. I zapewnia, że na bieżąco będzie informował mieszkańców o wszystkich działaniach, podejmowanych przez SRK.

Relacja z debaty dostępna jest na fanpage Gminy na FB.

Pobierz prezentację pt. „Informacja o warunkach geologiczno-górniczych na terenie byłej KWK Siersza w rejonie Rodzinnych Ogródków Działkowych GAJ i Cmentarza Parafialnego przy ul. Jana Pawła II w Trzebini” (23,5 MB, .pdf)