Weekend majowy - Policja radzi i ostrzega

Zbliża się długi majowy weekend, dlatego w trosce o bezpieczeństwo pamiętaj !!!

W tym okresie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste nasze i naszych bliskich, a także bezpieczeństwo naszych mieszkań
i domów.

 • Nigdy nie pozostawiaj otwartego mieszkania (domu), nawet jeżeli wychodzisz z niego na bardzo krótki okres
 • Wychodząc z domu, pamiętajmy o wyłączeniu odbiorników energii elektrycznej (oprócz tych pracujących stale), zamknięciu gazu.
 • Wychodząc z domu (mieszkania), odpowiednio je zabezpiecz 
 • Wyjeżdżając z domu na kilka dni, sprawdź czy zamknąłeś wszystkie drzwi i okna
 • Poproś sąsiadów, rodzinę, aby czuwali nad mieszkaniem podczas Twojej nieobecności, pozostaw im rónież numer telefonu pod którym będziesz dostepn
 • Spisz numery fabryczne sprzętu elektronicznego, cechy charakterystyczne innych wartościowych przedmiotów – możesz je sfotografować

Pamiętaj o numerze alarmowych 112 

Kiedy już dojedziemy do celu naszej podróży wybierz odpowiednie miejsce do parkowania.

Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż; walizki, siatki, paczki, laptop, telefon komórkowy, aparat  czy panel radioodtwarzacza. Takie rzeczy najlepiej zabrać ze sobą, a jeżeli nie jest to możliwe, najlepiej je schować, np. do bagażnika.

Opuszczając pojazd, sprawdź dokładnie czy dobrze zamknąłeś drzwi i okna pojazdu.

Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.

Podróżując autobusem lub pociągiem powinienieś szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów.

Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób.

Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki.

Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i dokładnym miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i czego szukać.

Bezpieczeństwo podczas wędrówek górskich

 1. „Wyszliśmy razem – wracamy razem”.
 2. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu,   wyposażeniu i prowiancie.
 3. Nie schodź z wyznaczonych tras i szlaków.
 4. Zapoznaj się z opisem wybranej trasy.
 5. Wyruszając w góry pozostaw informację o trasie wycieczki.
 6. W góry wyruszaj rano – pogoda w górach zazwyczaj psuje się wczesnym  popołudniem.
 7. Wpisz do telefonu komórkowego numer alarmowy w górach:  601 100 300 oraz numer  ICE (numer osoby, z którą  należy się skontaktować w razie nagłego  wypadku).
 8. Nie płosz i nie podchodź do dzikich zwierząt, nie dokarmiaj ich!
 9. Szanuj przyrodę!
 10. Sprawdź warunki pogodowe w górach.
 11. Uwzględnij własne umiejętności.

 

Poczawszy od dnia jutrzejszego tj. 30 kwietnia Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie na drogach powiatu chrzanowskiego planuje wzmorzone patrole przede wszystkim ukirunkowane na: 

- zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych,

- wykroczenia (przekraczenie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe wyprzedzanie na i przed przejściem dla pieszych, niestosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczenstwa, nieprawidłowe przewożenie dzieci, korzystanie z telefonu komókowego podczas kierowania samochodem czy także pieszych i rowerzystów poruszających sie po zmroku bez odblasków). 

- nietrzeźwych kierujących

Policjanci będą również konrtrolować ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, gdyż w okresie długiego weekendu majowego będą obowiązywać ograniczenia ruchu tych pojazdów. 

30 kwietnia i 2 maja br. od godziny 18:00 - 22:00

1 i 3 maja br. od godz. 08:00 - 22:00.  

 

Chrzanowska Policja życzy bezpiecznego weekendu. 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.