Kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem dla osób, które chcą kupić mieszkanie lub wybudować dom, ale nie mają na to wystarczających oszczędności. Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, trzeba porównać propozycje różnych banków. Podpowiadamy, jak krok po kroku wziąć kredyt hipoteczny i na co zwrócić uwagę przeglądając oferty.

Od dawna chcesz się ustatkować, wyprowadzić od rodziców lub zrezygnować z wynajmu, lecz obecnie Cię na to nie stać i postanowiłeś wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź oferty na Totalmoney . Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 5 prostych kroków do własnego lokum.

Kredyt hipoteczny – na czym polega?

Kredyt hipoteczny jest produktem bankowym, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka. W praktyce wygląda to tak, że kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty zobowiązania we wskazanym terminie, w ratach obejmujących kapitał i odsetki. Hipoteka zabezpiecza wierzytelność na nieruchomość. Co za tym idzie, w momencie zaprzestania spłacania zobowiązania, bank ma prawo przejąć ową nieruchomość.

Kredyt hipoteczny – warunki otrzymania

Banki zwracają uwagę na wiek starających się o kredyt hipoteczny. Co prawda, wniosek może złożyć każda pełnoletnia osoba, jednak „modelowi” klienci to ci po 30. roku życia. Z drugiej jednak strony instytucje bankowe z dystansem traktują osoby starsze.

Szukasz taniego kredytu hipotecznego? Na Totalmoney.pl przygotowaliśmy ranking kredytów hipotecznych online w 2019 roku

Wiele jednak zależy od wysokości kredytu i okresu kredytowania. Zastrzegają jednak, by kredytobiorca spłacając ostatnią ratę kredytu, nie miał więcej niż 75 czy 80 lat.

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Dla tych, którzy od dłuższego czasu przymierzają się do wzięcia kredytu, ale nie wiedzą jak się za to zabrać – kredyt hipoteczny krok po kroku. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny.

Krok pierwszy: ocena zdolności kredytowej

W pierwszej kolejności dobrze by było dowiedzieć się, czy w ogóle stać Cię na kredyt. Każdy bank ocenia zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów. To od niej zależy, czy przysługuje nam kredyt, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

 • Zdolność kredytowa zależy od:
 • kwoty i okresu kredytowania,
 • wysokości wkładu własnego,
 • formy zatrudnienia,
 • wysokości miesięcznych dochodów,
 • liczby osób „na utrzymaniu”,
 • Innych zobowiązań.

Pamiętaj, że instytucje bankowe indywidualnie oceniają sytuację każdego kredytobiorcy. Dlatego nie zakładaj z góry, że Twój wniosek o kredyt zostanie odrzucony. Jeśli w przeszłości korzystałeś z innych kredytów, szybkich pożyczek lub karty debetowej, sprawdź swoją historię kredytową w BIK, aby mieć pewność, że nie obniży ona Twojej zdolności kredytowej.

Krok drugi: wybór najlepszej oferty

Bank nie ma zastrzeżeń co do Twojej zdolności kredytowej? Możesz zabrać się za poszukiwania oferty kredytu dopasowanej do Twoich potrzeb i realnych możliwości. Pomocny w tej kwestii może okazać się kalkulator rat kredytu hipotecznego. Po wpisaniu kwoty kredytu, okresu spłaty i oprocentowania, kalkulator wyświetli oferty kredytów spełniające zadane warunki.

Nie trać czasu na żmudne poszukiwania. Skorzystaj z dostępnej w sieci porównywarki kredytów hipotecznych. W mgnieniu oka otrzymasz listę najkorzystniejszych ofert na rynku. Jeśli któraś z nich Cię zainteresuje, wystarczy, że klikniesz „zapytaj o kredyt”, a zostaniesz przekierowany do formularza kontaktowego. Wypełnij go, wyślij, a pracownik wskazanego banku już wkrótce się do Ciebie odezwie.

Uwaga!

Porównując oferty, zwróć uwagę na:

 • RRSO,
 • wysokość prowizji/marży,
 • ubezpieczenie,
 • konieczność skorzystania z produktów dodatkowych (i ich koszt),
 • koszt wcześniejszej spłaty kredytu,
 • koszt wyceny nieruchomości,
 • system spłat (raty równe lub malejące),
 • całkowity koszt kredytu.

Krok trzeci: dopełnienie formalności

Oferta kredytu hipotecznego już wybrana? Czas dopełnić niezbędne formalności kredytowe. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego z wybranego przez Ciebie banku.

Przeprowadzenie procedury kredytowej nie jest trudne ani czasochłonne. Wystarczy złożyć wniosek o kredyt i dostarczyć wymagane dokumenty. Na tej podstawie bank podejmuje decyzję, czy udzieli kredytu.

Krok czwarty: podpisanie umowy

W obliczu rychłej przeprowadzki trudno zachować cierpliwość. Zanim jednak podpiszesz umowę kredytową, będziesz musiał podpisać umowę przedwstępną zakupu nieruchomości. Pozwoli to zabezpieczyć obie strony transakcji. Dopiero wtedy będziesz mógł dostarczyć do banku wniosek i wszystkie zgromadzone dokumenty. Gdy otrzymany projekt umowy będzie zgodny z wcześniejszymi ustaleniami, nie pozostanie Ci nic innego, jak tylko złożyć na nim swój podpis.

Krok piąty: otrzymanie kredytu i jego spłata

Po podpisaniu umowy o kredyt hipoteczny możesz zawrzeć właściwą umowę zakupu nieruchomości i dopełnić związane z tym formalności. Zapłata za mieszkanie kończy etap starania o kredyt i zaczyna się jego spłata.

Pamiętaj, że spłata kredytu hipotecznego rozpoczyna się od razu. Dlatego skorzystaj z takiej oferty kredytowej, której warunki będą dla Ciebie możliwe do spełnienia.