Klatka Faradaya: Kompleksowy przewodnik po ekranowaniu danych w dzisiejszym bezprzewodowym świecie

W dzisiejszym bezprzewodowym świecie urządzenia mobilne stale wysyłają i odbierają dane. Może to stanowić problem dla każdego, kto pracuje nad utrzymaniem bezpiecznej sieci. Niezamierzone wycieki częstotliwości radiowych ze smartfonów, laptopów i innych urządzeń bezprzewodowych sprawiają, że utrzymanie bezpieczeństwa danych w miejscu pracy staje się coraz trudniejsze. Przy tak dużej liczbie urządzeń bezprzewodowych używanych jednocześnie, hakerzy mają wiele możliwości uzyskania dostępu do poufnych informacji poprzez przechwytywanie sygnałów radiowych wysyłanych pomiędzy tymi urządzeniami i powiązanymi z nimi sieciami. Klatka Faradaya to jeden ze sposobów ochrony sieci bezprzewodowej przed tego rodzaju włamaniami.

Co to jest klatka Faradaya?

Klatka Faradaya to siatka z przewodzącego materiału stworzona w celu osłony tego, co znajduje się w niej przed zewnętrznymi polami elektromagnetycznymi. Klatką Faradaya może być również każda zamknięta przestrzeń, która blokuje zewnętrzne pola elektromagnetyczne przed dostaniem się do środka i wewnętrzne przed wydostaniem się na zewnątrz.

Pierwsza klatka Faradaya została zaprojektowana w 1831 roku przez brytyjskiego naukowca Michaela Faradaya. W eksperymencie Faraday odkrył, że pola elektromagnetyczne wytwarzane przez naładowaną cewkę elektrostatyczną, którą badał od lat, nie były w stanie wywołać prądu w drucie, który został owinięty wokół zamkniętego pojemnika - tzn. zamknięty pojemnik tworzył "klatkę" wokół drutu. Okazało się, że metalowy pojemnik był wszystkim co było potrzebne aby osłonić to co w nim się znajdowało przed zewnętrznymi polami elektromagnetycznymi.

Co robi klatka Faradaya i kiedy można ją użyć?

Klatka Faradaya to metalowa obudowa, która zapobiega przedostawaniu się pól elektromagnetycznych. Klatka Faradaya może służyć do ochrony urządzeń elektronicznych przed falami elektromagnetycznymi. Zwykle jest wykonany z materiału przewodzącego i jest rodzajem ekranu, który blokuje pola elektryczne i pola elektrostatyczne.

Klatki Faradaya są użyteczne w szerokim zakresie zastosowań, ponieważ są w stanie osłonić to co w nich się znajduje przed niszczącymi polami elektromagnetycznymi. Są one często używane w laboratoriach i placówkach badawczych, gdzie naukowcy prowadzą badania wymagające manipulowania silnymi polami elektromagnetycznymi. Są one również używane w serwerowniach komputerowych do ochrony wrażliwych danych przed szkodliwymi polami elektromagnetycznymi o częstotliwości radiowej (RF). Jeśli martwisz się o zakłócenia RF z pobliskich wież komórkowych lub innych sieci bezprzewodowych zakłócających sieć Wi-Fi w domu lub biurze, możesz osłonić router i urządzenia sieciowe w klatce Faradaya, aby chronić przed takimi ingerencjami.

Klatki Faradaya są również często stosowane w komputerach i innych urządzeniach używanych w określonych dziedzinach, takich jak laboratoria badające wpływ pól elektromagnetycznych na organizmy żywe, w celu ochrony przed naturalnymi i wytworzonymi przez człowieka polami elektromagnetycznymi.