Izotoniki - kiedy stosować i który wybrać?

Dla osób aktywnie uprawiających sport odpowiednie nawadnianie organizmu to podstawa. Czy jednak woda to najlepsze rozwiązanie? Jak się okazuje izotoniki zawierają dużo więcej elektrolitów niezbędnych podczas intensywnego treningu. W dalszej części artykułu zaprezentujemy najistotniejsze informacje o izotonikach.
Czym sąizotoniki?
Napoje izotoniczne to woda z dodatkowymi elektrolitami, witaminami oraz minerałami. W odróżnieniu od napojów energetycznych, zazwyczaj nie zawierają cukrów lub jest ich bardzo mało. Polecane są w szczególności osobom bardzo aktywnie trenującym w celu wyrównania poziomów wyżej wymienionych substancji, które są spalane przez organizm podczas wysiłku.
Z czego zazwyczaj składają się izotoniki?
- Woda
- Sód
- Potas
- Magnez
- Wapń
- Węglowodany
Udowodniono naukowo, że wszystkie te elementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz pomagają w osiąganiu lepszych efektów podczas aktywności. Napoje izotoniczne cechują się dużą ich zawartością, dzięki czemu nasze mięśnie mają wystarczająco dużo “paliwa”, aby pracować jeszcze ciężej.
Doskonale wiedzą o tym maratończycy, którzy oprócz podstawowego wyposażenia, jak profesjonalne buty do biegania męskie lub damskie, koszulki wykonane z oddychającego materiału zabierają na treningi właśnie izotoniki. To dzięki nim są w stanie przebiec wielokilometrowe trasy bez zatrzymywania się.
Czy zatem należy kompletnie zastąpić wodę izotonikiem? Otóż nie, do lekkich treningów wystarczy zwykła woda mineralna - organizm znajdzie w niej wystarczającą ilość substancji.
Jakiizotonikwybrać?
Możliwości jest wiele, producenci prześcigają się w coraz to nowych formułach napojów. Można je kupić praktycznie w każdym większym sklepie, choć tu zalecamy przeczytanie etykiety - dużo napojów izotonikami jest tylko z nazwy. Przy wyborze kieruj się ilością elektrolitów (szczególności sodu i potasu) oraz dodatkami w postaci witamin - im więcej, tym lepiej.
Izotoniki oferowane przez profesjonalne firmy często można spotkać w sproszkowanej formie. Wystarczy dodać do wody odpowiednią ilość produktu, aby otrzymać w pełni wartościowy napój izotoniczny. Za takim rozwiązaniem przemawiają ekonomiczne i praktyczne względy - przeważnie koszt jest dużo mniejszy niż gotowe izotoniki, pudełko z proszkiem łatwo przechowywać, a gdy zajdzie taka potrzeba - zabrać w podróż. Dodatkowym atutem jest dbanie o środowisko dzięki mniejszej ilości jednorazowych plastików po izotonikach.
Alternatywa dla kupnych****izotoników
Jeśli nie jesteś przekonany do gotowych izotoników dostępnych w sklepie, możesz przygotować go samodzielnie w domu. Jest to bardzo prosty przepis, który wymaga zaledwie kilku składników:
- Woda.
- Sól (najlepiej himalajska).
- Sok z cytryny.
- Miód.
Wystarczy połączyć te składniki w odpowiednich proporcjach, aby móc cieszyć się własnoręcznie zrobionym izotonikiem. Jedyną rzeczą, która może pójść “nie tak” podczas produkcji napoju jest smak - jeśli damy za dużo jednego ze składników np. soli, może okazać się, że izotonik jest niezdatny do picia i cały nasz wysiłek poszedł na marne.
Czy więc izotoniki są potrzebne? Odpowiedź jest jedna - tak. Wszyscy naukowcy oraz sportowcy potwierdzają, że jest to idealny sposób na nawodnienie organizmu podczas bardzo intensywnej aktywności fizycznej. Jeśli więc zaczynasz swoją przygodę ze sportem - nie zapominaj o izotonikach.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski