Odprowadzanie zanieczyszczeń to jeden z najważniejszych obowiązków, które spoczywają na właścicielu nieruchomości. Mowa tutaj oczywiście o dbaniu o prawidłowe gospodarowanie ściekami, które musi być zgodne z przyjętymi normami. Jest to o tyle istotne, że ścieki zawierają w sobie związki, które są szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i całego środowiska naturalnego. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na ten temat i w jaki sposób zrealizować wszystkie zadania z zakresu gospodarki ściekowej. Każde gospodarstwo domowe produkuje ścieki, które następnie trzeba odprowadzić zgodnie z przepisami prawa, ale przede wszystkim w bezpieczny sposób. Dzięki temu chroni się nie tylko własne zdrowie, ale także wody gruntowe, powierzchniowe oraz glebę przed działaniem niekorzystnych związków chemicznych. To dlatego tak ważne jest to, aby w każdym przypadku ustalić rodzaj oraz stopień zanieczyszczenia ścieków i na tej podstawie wybrać najlepszy model ich oczyszczenia.
Czym są ścieki bytowe i co się w nich znajduje?
Pod pojęciem ścieków rozumiemy zużyte wody, które są tworzone w wyniku działalności bytowej oraz produkcyjnej człowieka. Oprócz tzw. ścieków bytowych, osobną kategorię stanowią m.in. ścieki deszczowe, burzowe czy też hodowlane. Ogólnie nieczystości w ściekach można podzielić na trzy kategorie: fizyczne, chemiczne oraz biologiczne.
W ściekach bytowych znajdzie wiele związków organicznych oraz nieorganicznych, różnego rodzaju zawiesiny, ale najgorsze i najbardziej szkodliwe są wszelkie bakterie, wirusy i pasożyty. Nie wspominając już o metalach ciężkich, pestycydach, detergentach, fenolach itd.
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Obecność patogenów i innych niebezpiecznych substancji może powodować poważne zagrożenie epidemiologiczne. To dlatego tak istotne jest to, aby podczas procesu oczyszczania pozbyć się całkowicie wymienionych wcześniej składników. Najprostszym rozwiązaniem jest przyłączenie danej nieruchomości do ogólnej sieci kanalizacyjnej, która odprowadzi ścieki do oczyszczalni i tam zostaną podjęte odpowiednie działania. Niestety, nadal nie wszędzie istnieje taka możliwość, a alternatywą pozostaje tradycyjne szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ta ostatnia to instalacja o charakterze przepływowym, która ma bardzo prosty model funkcjonowania. Proces usuwania zanieczyszczeń odbywa się w zbiorniku, przy udziale pozytywnych bakterii i mikroorganizmów.
Budowa przydomowej oczyszczalni - dlaczego warto?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są obecnie wykorzystywane na szeroką skalę, głównie w kontekście zabudowań jednorodzinnych, ale nie tylko. Istnieje kilka rodzajów, a każdy z nich sprawdza się w nieco innych okolicznościach. Budowa przydomowej oczyszczalni to spora inwestycja, która jednak bardzo szybko się zwraca i to z nawiązką. Najważniejsze jest jednak to, aby dokonać wyboru właściwego rodzaju oczyszczalni, a także zlecić wykonanie projektu i montaż profesjonalnej ekipie, która zajmuje się tym na co dzień i posiada dużą wiedzą oraz doświadczenie w tym zakresie.