Zamek Tenczyn, częste miejsce weekendowych wypadów mieszkańców naszego powiatu nie zostanie w tym roku otwarty dla turystów - informowała 31 marca Gazeta Krakowska.

Obecnie wejście do zamku jest zamknięte. Metalowe drzwi zamknięte na kłódkę nie powstrzymują jednak amatorów zwiedzania. Odstające fragmenty cegieł przy remontowanym murze ułatwiają wspinaczkę i dostanie się na teren zamku. A Gmina Krzeszowice nie ma pieniędzy na dalsze prace zabezpieczające.

Przedstawiciele magistratu otwarcie mówią, że nie ma szans na otwarcie dla zwiedzających. Liczą na dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 500 tysięcy złotych. Jeśli gmina otrzyma dofinansowanie ministerialne, po zabezpieczeniu terenu jest szansa na otwarcie choć części trasy dla turystów. A plany są ciekawe. Punkt widokowy na wieży przyciągnie z pewnością wielu zwiedzających.

Jednak bez stałego dalszego dofinansowania z Ministerstwa Kultury nawet jeśli uda się udostępnić turystom w przyszłym roku możliwość zwiedzania poprzez wyznaczoną trasę i tak stanowić będzie ona tylko fragment możliwości jakie oferuje Zamek Tenczyn.

Właścicielem obiektu jest Skarb Państwa, który przekazał w użytkowanie zamek Gminie Krzeszowice.

Jeszcze niedawno przed wejściem widać było rusztowania, obecnie rusztowania zniknęły a wejście jest zamknięte na kłódkę. fot. Armagedon

Zagrożony jest wrześniowy termin otwarcia nowego liceum w Sierszy, które ma być prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Płok. Przypomnijmy, że decyzją Rady Powiatu dotychczasowa placówka została włączona do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Walczący o pozostanie szkoły w obecnej lokalizacji nie dali za wygraną i ostatecznie Stowarzyszenie ma przejąć dotychczasowe obowiązki prowadzenia szkoły.

Nowe liceum w Sierszy może jednak nie wystartować w tym roku. Stowarzyszenie Przyjaciół Płok złożyło już wszystkie wymagane dokumenty, ma również podpisaną umowę na użyczenie budynku przy ulicy Grunwaldzkiej. Brakuje tylko ostatecznej decyzji Starostwa powiatowego, która zostanie wydana po usunięciu braków w ochronie przeciw pożarowej – wyjaśnia Jerzy Fraś, dyrektor powiatowego wydziału edukacji.

Starostwo powiatowe zwróciło się z prośbą do Państwowej Straży Pożarnej by przeprowadziło kontrolę budynku i wydało opinię – tłumaczy Wojciech Rapka, rzecznik PSP w Chrzanowie – szkoła będzie mogła funkcjonować po dostosowaniu do obowiązujących teraz przepisów przeciw pożarowych. Obecne wymogi bezpieczeństwa są wyższe, jednak to jest budynek wiekowy i nie spełnia aktualnych norm. Wydaliśmy opinię pozytywną i po usunięciu wszystkich niedociągnięć Stowarzyszenie będzie mogło przejąć prowadzenie placówki oświatowej – objaśniał rzecznik PSP

Na razie nie wiemy ile może kosztować przystosowanie budynku do aktualnych wymogów, trzeba przygotować projekt, następnie kosztorys, uzyskać pozwolenia na przebudowę – mówił Jerzy Fraś.

O otwarciu liceum przez Stowarzyszenie Przyjaciół Płok pisaliśmy wcześniej


Zdjęcie: UM Trzebinia, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Sierszy.

Już za tydzień w Gminie Trzebinia rusza kolejna, bezpłatna zbiórka odpadów RTV i AGD. Mieszkańcy będą się mogli pozbyć starych, nieużywanych rupieci. Mogą to być między innymi: komputery, drukarki, telewizory, lodówki, pralki, odkurzacze, kuchenki, radioodbiorniki, magnetofony, odtwarzacze, czajniki, żelazka, akumulatory, baterie, świetlówki energooszczędne czy telefony. Akcja trwa od 11 do 15 kwietnia. Zbiórkę przeprowadza firma Tomad według harmonogramu zaprezentowanego poniżej. Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Podczas pięciu zbiórek zorganizowanych w latach wcześniejszych mieszkańcy pozbyli się prawie 40 ton sprzętu RTV i AGD. Poprzednie akcje również były bezpłatne.

Mieszkańcy gminy Libiąż będą mogli bezpłatnie pozbyć się zużytych baterii i telefonów komórkowych. Firma Reba S.A., z którą w lutym Gmina Libiąż podpisała umowę rozmieści specjalne pudełka kartonowe, do których będzie można wyrzucać baterie i akumulatorki z telefonów, zabawek, aparatów i podobnych sprzętów użytku codziennego. Stare telefony komórkowe będą zbierane w osobnych pudełkach, dostarczonych przez Fundację Świętego Mikołaja. Fundacja chce przekazać środki z ich recyklingu na swoją działalność statutową oraz parterską Fundację Dzieciom w Potrzebie. Lokalizacja pudełek na zużyty sprzęt poniżej.

Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta w Trzebini poinformował także o dniu otwartym na Komunalnym Składowisku Odpadów. 14 kwietnia w godzinach 8-16 mieszkańcy będą mogli bezpłatnie pozbyć się swoich odpadów komunalnych.
Warunkiem odbioru będzie przedstawienie aktualnej umowy i rachunków za wywóz nieczytości w okresie 30 czerwca 2010 - 31 marca 2011. Odpady mieszkańcy muszą dostarczyć swoim środkiem transportu. Nie przyjmowane będą elementy rozbiórkowe, popiół i gruz, opony i odpady wielkogabarytowe.

Harmonogram zbiórki odpadów AGD RTV w Trzebini 11-15 kwietnia 2011:

 • Osiedle Centrum i Osiedle Piaski - 11.04.2011, godz. 8.00-9.30, były plac targowy przy ul. Ochronkowej
 • Osiedle ZWM i Osiedle Krakowska - 11.04.2011, godz. 10.00-11.00, plac obok PSM przy ul. Młoszowskiej
 • Osiedle Salwator - 11.04.2011, godz. 11.30-12.30, parking przy ul. Pułaskiego
 • Osiedle Trzebionka i Osiedle Wodna - 11.04.2011, godz. 13.00-14.30, parking przy placu zabaw przy ul. Dołki
 • Osiedle Górka i Osiedle Krze - 12.04.2011, godz. 8.00-9.00, były plac autobusowy przy ul. Gwarków
 • Osiedle Siersza - 12.04.2011, godz. 9.30-11.00, parking przy OSP
 • Osiedle Gaj - 12.04.2011 ,godz. 11.30-12.30, plac za blokiem nr 33
 • Osiedle Gaj Zacisze - 12.04.2011, godz. 11.30-12.30 - plac za blokiem nr 33 na Osiedlu Gaj oraz godz. 13.00-14.00 plac przy kontenerach przy ul. Jana Pawła II na Osiedlu Energetyków
 • Osiedle Energetyków - 12.04.2011, godz. 13.00-14.00, plac przy kontenerach przy ul. Jana Pawła II
 • Czyżówka – 13.04.2011, godz. 8.00-9.00, plac przy szkole
 • Płoki - 13.04.2011, godz. 9.30-10.30, plac przy OSP
 • Psary - 13.04.2011, godz. 11.00-12.00, parking w centrum przy ul. Jana Pawła II
 • Karniowice - 13.04.2011, godz. 12.30-13.30, parking przy Błoniach Karniowickich
 • Dulowa - 14.04.2011, godz. 8.00-9.00, plac przed OSP
 • Młoszowa - 14.04.2011, godz. 9.30-10.30, plac przy OSP przy ul. Krakowskiej
 • Bolęcin - 14.04.2011, godz. 11.00-12.00, plac przy OSP przy ul. Krakowskiej
 • Piła Kościelecka - 14.04.2011, godz. 12.30-13.30, plac przed Wiejskim Domem Kultury przy ul. Zielonej
 • Myślachowice - 15.04.2011, godz. 8.00-9.00, plac przed OSP przy ul. Trzebińskiej
 • Lgota - 15.04.2011, godz. 9.30-10.30, plac w centrum wsi przy ul. Trzebińskiej

Miejsce rozlokowania pudełek na telefony i baterie na terenie gminy Libiąż:

 • Urząd Miejski w Libiążu, ul. Działkowa 1, 32-590 Libiąż
 • Biblioteka Publiczna w Libiążu, ul. Górnicza 11, 32-590 Libiąż
 • Libiąskie Centrum Kultury w Libiążu, ul. Górnicza 1, 32-590 Libiąż
 • Libiąskie Centrum Kultury w Żarkach (świetlica), ul. Klubowa 5, 32-593 Żarki
 • Libiąskie Centrum Kultury w Gromcu (świetlica), ul. Traugutta 1, Gromiec gm. Libiąż
 • Sołtysówka w Gromcu, ul. Traugutta 1

W gminie Trzebinia mieszkańcy mogą się pozbyć między innymi starych monitorów komputerowych. fot. Wikipedia

W niedzielę, 3 kwietnia po godz. 18-j straż pożarna gasiła pożar na kotłowni starych szpitali między ul. Topolową a Cichą w Chrzanowie.

Przechodni obserwatorzy stwierdzali między sobą, iż przyczyną pożaru było podpalenie śmieci znajdujących się w zsypie kotłowni. Nikomu na szczęście nic się nie stało, choć w pobliżu byli spacerowicze i ludzie skracający sobie drogę z szpitali w kierunku osiedla Niepodległość.

O kotłowni starych szpitali pisaliśmy we wrześniu.

Władze powiatu są zadowolone z dotychczasowej działalności Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Kosztowało ponad 2 mln złotych, jednak jak podkreśla starosta Adam Potocki są to koszty niewspółmierne do osiągniętych efektów i możliwości kształcenia.

W budynku przy ulicy Focha, który niegdyś był domem dziecka teraz można kształcić się na sześciu kierunkach zawodowych: technik usług kosmetycznych, technik usług fryzjerskich, technik organizacji usług gastronomicznych, technik budownictwa, technik informatyk oraz technik rachunkowości.

Budynek został odnowiony i wyposażony w profesjonalny sprzęt dla pracowni. Łączny koszt inwestycji to ponad 2 mln złotych, z czego 621 tysięcy pochodziło z dofinansowania unijnego.

Na miejscu obecnie słuchacze mają do dyspozycji pracownie: kosmetyczną, manicure, fryzjerską, technik biurowych i budownictwa. W przypadku kierunku technik organizacji usług gastronomicznych słuchacze korzystają z pracowni w Zespole Szkół Ekonomiczno Chemicznych w Trzebini.

W PCKU znajduje się również nowoczesna sala konferencyjna przystosowana do pokazów mogąca pomieścić 148 osób. Centrum jest w pełni przystosowane do przyjmowania osób niepełnosprawnych, zlikwidowano bariery architektoniczne – została zainstalowana winda obsługująca wszystkie poziomy.

W planach jest również przebudowa terenu wokół budynku. Ma zostać wybudowany parking, alejki parkowe, amfiteatr, nowe ogrodzenie – wymieniał starosta – jednak jak zaznaczył potrzebne są na to kolejne pieniądze.

Dyrektor, Małgorzata Bigaj zaprasza 6 kwietnia w godzinach 13-15 na dzień otwarty. Wszyscy zainteresowani tego dnia zapoznają się z ofertą centrum, a także będą mogli uczestniczyć w pokazie makijażu dziennego, który przygotują nauczyciele kosmetolodzy.

Podczas dnia otwartego będzie można zwiedzić budynek oraz pracowanie zawodowe: kosmetyczne, manicure, fryzjerskie oraz technik biurowych.

Nauka w szkole jest bezpłatna.


Starosta Adam Potocki z Bogusławem Mąsiorem, radym Sejmiku Województwa Małopolskiego na otwarciu pracowni fryzjerskiej


Pracowania kosmetyczna

Pracowania fryzjerska


Sala konferencyjna


Pokazowy stolik przygotowany przez słuchaczy kierunku technik organizacji usług gastronomicznych


Catering przygotowany również przez słuchaczy kierunku technik organizacji usług gastronomicznych

Artykuł był żartem Prima aprilisowym :)

Z informacji jakie są dostępne w sieci, które zostały potwierdzone telefonicznie u przedstawiciela firmy INVEST-MEDIA, jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa centrum handlowo-rozrywkowo-usługowego, przy ul. Szpitalnej. Firma ta wykupiła teren Starego Szpitala w roku 2008, budowa miała zostać ukończona w pierwszym kwartale tego roku, niestety przez kryzys, przedsięwzięcie zostało wstrzymane. Przedstawiciel firmy – pani Renata Zdulska – informuje, że spółka podjęła decyzję, że w 3 kwartale tego roku ruszy z budową. - Na początku trzeba wyburzyć budynki Starego Szpitala, pozwolenie na to już mamy. Wyburzanie powinno rozpocząć się na przełomie maja-czerwca, gdy teren zostanie uprzątnięty rozpocznie się budowa. Planowany termin zakończenia inwestycji to II kwartał 2012r. – informuje pani Renata Zdulska.

W miejscu gdzie obecnie znajdują się „ruiny” Starego Szpitala ma powstać trzy kondygnacyjna galeria handlowa o powierzchni użytkowej 39 426m2 i powierzchni handlowej 17 149m2.

W ramach powierzchni handlowej:
Przewiduje się 106 lokali handlowych różnych branż o powierzchni od 20 m2 do 2224m2.

W ramach powierzchni usługowej:
Lokale typu: Pralnia chemiczna, apteka, bank, kwiaciarnia.
Na powierzchni na cele gastronomiczne przewidywana jest lokalizacja dwóch lokali typu restauracja, klub oraz małe punkty gastronomiczne.

Przewidywane powierzchnie rekreacyjne w ramach Centrum to:

  • Sztuczne lodowisko - obiekt zadaszony (sezonowe, funkcjonuje do temperatury +10 stopni Celsjusza na zewnątrz obiektu)
  • SPA
  • basen
  • Plac zabaw dla dzieci

foto: galeria w lublinie

Joomla SEF URLs by Artio