Trwają prace nad powiatowym programem przeciwdziałaniu wypalaniu traw. W tym celu jak zapewnia Marek Bębenek, komendant Państwowej Straży Pożarnej przeanalizowano ostatnie 10 lat. Jak wykazują statystyki problem wypalania traw w naszym powiecie jest większy niż w sąsiednich – krakowskim i olkuskim.

Państwowa Straż Pożarna wraz z władzami powiatowymi i gminnymi chce przeprowadzić kampanię informacyjną oraz edukacje ekologiczna dorosłych i młodzieży w szkołach poprzez dostarczanie do szkół materiałów, prace i praktyczne działania z młodzieżom w szkołach.

- Poprzez edukację uczniów chcemy dotrzeć do rodziców, znajomych rolników i innych. Poprzez edukację dzieci i dorosłych pragniemy zmniejszyć wiosenne zagrożenie pożarowe. Chcemy dostarczać do szkół ulotki, plakaty i broszury informujące o zagrożeniach dla przyrody, skutkach gospodarczych, karach za łamanie przepisów. Dzięki temu dzieci zwracają uwagę na palące się trawy i mają świadomość, że zjawisko to nie jest pożyteczne, tym bardziej dozwolone - wyjaśnia szczegóły programu komendant PSP.

Przy wypalaniu traw nie cierpi tylko natura, niszczy się również sprzęt strażacki – zaznacza komendant Marek Bębenek – generuje to niepotrzebne koszty.

Program zakłada również monitorowanie zagrożonych pożarami gruntów przez straż, policję i służby leśne. Strażacy podkreślają, że gdyby mieszkańcy na jesień wykaszali nieużytki na wiosnę nie było by problemu wypalania traw ponieważ trawa była by wtedy jeszcze niska.
- Nie może być tak, że ludzie traktują wypalanie traw jako tańszą formę wykaszania – mówił starosta Adam Potocki podczas obrad Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w kwietniu bieżącego roku.

95% pożarów traw w powiecie stanowi celowe podpalanie. W samym Chrzanowie, gdzie co rocznie dochodzi do największej ilości pożarów od 2001 roku strażacy wyjeżdżali ponad 1700 razy.

Wciągu tych 10 lat wypalona została powierzchnia równa powierzchni powiatu chrzanowskiego – informuje Marek Bębenek. - Program zakłada wieloletnie działania mające na celu jak najbardziej obniżyć proceder wypalania nieużytków.

- Już w czerwcu do szkół trafiły materiały edukacyjne – mówi Zbigniew Adamczyk, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych. - Liczymy na współpracę nauczycieli – dodaje.