Można już ruszać z przebudową kluczowych linii kolejowych łączących m.in. Trzebinię z Krakowem. Sprawę wcześniej zablokował protest jednej z firm, która odwołała się od rozstrzygniętego przetargu na wykonanie zadania. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła teraz tę skargę.

- Uzasadnienie decyzji Krajowej Izby Odwoławczej dotrze do zainteresowanych stron w ciągu tygodnia - wyjaśnia Janusz Pluta, dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Do przetargu na nadzór nad robotami budowlanymi na linii E 30 (odcinek Sosnowiec Jęzor - Kraków Główny Towarowy) stanęło aż 12 firm. Najkorzystniejszą propozycję przedstawiła firma Kolmen z Lublina. Teraz może przystąpić do dzieła. Decyzja KIO może zostać jeszcze - w ciągu siedmiu dni od otrzymania uzasadnienia na piśmie -zaskarżona przez firmę wnoszącą protest do sądu administracyjnego, ale wydaje się to raczej mało prawdopodobne. Skarżący musiałby wnieść 5-procentowe wadium od wysokości kwoty, o jaką się ubiegał w przetargu. W tym przypadku byłoby to ok. 450 tys. zł, które przepada, gdy wniosek zostaje odrzucony przez sąd.


- Jeśli nie będzie dalszego ciągu odwołań, to umowę moglibyśmy podpisać z wykonawcą do końca tego miesiąca - dodaje Janusz Pluta.


Zakończenie przebudowy linii kolejowej E 30 jest planowane na czerwiec 2014 r. W ramach projektu przewidziano przebudowę odcinków: Sosnowiec Jęzor - Jaworzno-Szczakowa, Jaworzno-Szczakowa - Trzebinia, Trzebinia - Krzeszowice, Krzeszowice - Kraków Główny Towarowy. Wykonana zostanie też sygnalizacja dla obszaru Jaworzno-Szczakowa,Trzebinia, Kraków Mydlniki. Celem przebudowy linii jest umożliwienie kursowania pociągów pasażerskich z prędkością do 160 km/h i pociągów towarowych do 120 km/h.

(fot. © Paweł Chwał, Archiwum Polskapresse)

Źródło:

Tekst: Przemysław Malisz

Komentarze   
0 #1 Eraan 2011-04-05 00:40
Zrobią nowe tory i dostosują warunki do jazdy 160 na godzinę, a czasy przejazdów będą za pewne takie że będą po tych torach jeździc 40 km/h albo postoje na stacjach przez wczesniejszy przejazd będą ok.10-15 minutowe bo będą przyjeżdżac one przed czasem.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.