Typy łóżek hotelowych

Łóżka hotelowe są centralnym punktem każdego pokoju hotelowego, który wydatnie wpływa na koszt noclegu oraz komfort snu gości. W ofertach wielu obiektów można znaleźć zróżnicowane pokoje, które zazwyczaj mają do dyspozycji klienta łóżka jednoosobowe lub łoża małżeńskie. Należy jednak dodać, że rodzajów łóżek jest znacznie więcej i każde mają swoje charakterystyczne właściwości.

Podstawą do świadczenia wysokiej jakości usług hotelarskich jest nie tylko wyszkolony personel i obsługa, ale także komfort snu i aranżacja wnętrza. Warto także wspomnieć o dodatkowych opcjach noclegu jak jacuzzi, czy telefon i WiFi. W tym artykule skupimy się jednak na łóżkach, ich rodzajach oraz na tym, jak je wybrać.

Łóżka hotelowe i przepisy z nimi związane

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że wbrew pozorom zwykłe łóżka hotelowe znajdują swoje odzwierciedlenie w przepisach, które określają ich minimalną wielkość. Ich kategoryzacja określa konkretnie, jakie są wymagane minimalne wymiary łóżek, aby mogły one zostać zakupione do pokoju.

W przypadku jednoosobowych wymiary wynoszą 90 x 200 centymetrów, natomiast łóżka dwuosobowe muszą mieć minimalną wielkość 140 x 200 centymetrów. Pozostałe parametry, takie jak rodzaj stelaża, czy grubość materaca nie zostały już uwzględnione w przepisach. W ich przypadku to hotelarz podejmuje decyzję, jakie modele wybierze.

Jakie są rodzaje łóżek hotelowych?

Poza klasycznymi łóżkami z materacem, w apartamentach często znajdują się także wygodne kanapy, które ustawiane są zazwyczaj w strefie dziennej. Pełnią one zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Mało kto jednak korzysta z nich, spędzając na nich noc. Spanie na kanapach nie jest zbyt wygodne, dlatego też goście zdecydowanie wybierają materace, które gwarantują znacznie wyższy komfort.

Łóżka w hotelu mogą być z rodzaju kontynentalnych lub tradycyjnych. Największą popularnością cieszą się oczywiście te pierwsze, ale czym się charakteryzują? Łóżka hotelowe kontynentalne składają się z materaca położonego na materacu, z czego pierwszy z nich umieszczony jest w ramie łóżka. W zależności od upodobań można dokręcić do niej kółka lub nóżki. Należy jednak pamiętać, aby taką konstrukcję dosunąć do ściany, a następnie przykręcić do zagłówka, dzięki czemu będzie ona stabilniejsza. W hotelach można bardzo często spotkać tradycyjne łóżka, które mają metalowy lub drewniany stelaż, a na nim materac do spania.

Łóżka hotelowe - jaki materac wybrać?

Tylko połączenie wysokiej jakości materaca i stelaża gwarantuje najwyższy poziom komfortu snu, dlatego ich wybór jest bardzo istotny. Głównie należy skupić się na materacu, który w ogromnym stopniu odpowiada za wygodę. W przypadku zużycia wkłady powinny być wymieniane na nowe, a będzie to tym rzadsza czynność, im lepszy będzie to produkt. Materace w hotelach muszą być przystosowane do bardzo intensywnego użytkowania, a ponadto powinien umożliwiać szybką i łatwą wymianę pościeli oraz pokrowca, który go chroni.

Najlepszym wyborem są materace piankowe. Charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi i świetnie odprowadzają wilgoć. Minusem może być fakt, że nie są przeznaczone dla osób o wadze przekraczającej 100 kilogramów, ponieważ bardzo szybko ulegają zużyciu. Jednym z trików hotelarzy jest zakup wkładu pikowanego. Dlaczego? Jeśli wzór będzie po obu stronach, będzie można materac obracać, co przełoży się na jego dłuższą żywotność.

Uważa się także, że grubość materaca rzutuje na komfort spania, a co za tym idzie - podwyższa standard pokoju. Może i jest w tym trochę racji, jednak należy pamiętać, że wkład dobierany jest przede wszystkim pod względem budowy łóżka i niekiedy nie ma innej możliwości, jak tylko kupienie grubszego modelu.