Przypominamy, że uchwała obowiązuje od 1 lipca 2017 r., a wszyscy mieszkańcy Małopolski są zobowiązani do stosowania jej postanowień.

ochrona środowiska a ustawa antysmogowa

 

Uchwała nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, reguluje następujące obszary:

 

Nowe kotły instalowane w nowych budynkach lub remontowanych kotłowniach muszą spełniać odpowiednie parametry

Od 1 lipca 2017 roku w Małopolsce nie można eksploatować nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych, niż wyznaczone w unijnym rozporządzeniu w sprawie ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m3). Parametry te należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją podczas kontroli.

 

 Wszystkie stare kotły tzw. „kopciuchy” powinny zostać wymienione do końca 2022 r.

Od 1 stycznia 2023 roku nie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno, czyli tzw. kopciuchów. Należy je wymienić na:

  • kocioł gazowy,
  • przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
  • pompę ciepła,
  • kocioł olejowy,
  • kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu.

 Od 1 stycznia 2023 wszystkie kominki muszą:

- spełniać wymagania ekoprojektu lub ich sprawność cieplna powinna wynosić co najmniej 80%

lub

- być wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m3). Parametry te należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją podczas kontroli.

 

Całkowity zakaz użytkowania kotłów klasy 3 i 4 od 2027 roku

Do końca 2026 roku należy wymienić kotły, które spełniają podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

 

 Zakaz stosowania węgla i drewna o określonych parametrach

Od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce obowiązuje:

  • zakaz stosowania mułów i flotokoncentratów. Jest to odpad węglowy o bardzo drobnej frakcji zawierający duże ilości wilgoci, siarki, popiołu i innych zanieczyszczeń, które podczas spalania emitowane są do atmosfery,
  • zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Drewno przed spaleniem powinno być sezonowane. Suche drewno charakteryzuje się znacznie wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drewno wilgotne.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.